Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu

Hardtop – czyli sztywny dach. Często jest to połączenie coupe i cabrio, w wielu modelach charakteryzuje je składany, sztywny dach, który zastąpił materiałowego poprzednika. Poznaj nasze ulubione modele i kup tanie używane autko w naszym serwisie!

Spis treści:

Czym jest hardtop?

Powrót do produkcji samochodów osobowych rozpoczął się tuż po II wojnie światowej. Wtedy jeszcze maszyny nie różniły się znacząco od tych, które były produkowane wcześniej. Kierowcy oczekiwali jednak zmian i zależało im na nowościach. Ówczesne modele były bowiem dość monotonne i nudne, wiele z nich prezentowało się tak samo. Właśnie wtedy w Ameryce na przełomie lat 40’ oraz 50’ powstało pierwsze auto w typie hardtop, co znacznie odmieniło sprawę, a kierowcy poczuli powiew świeżości. W końcu nowoczesne modele znacznie wyróżniały się na tle konkurencji. Były oryginalne, a przede wszystkim bardzo szybko zyskiwały na popularności. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czym charakteryzuje się ten rodzaj nadwozia, to już tłumaczymy. Jest to swego rodzaju modyfikacja sedana, coupe, a także kombi. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie konstrukcje. W środku tego typu pojazdów nie ma środkowego słupka drzwi. Niekiedy boczne okna nie są również wyposażone w sztywne ramy. Oczywiście kluczowa cecha to brak przegrody. Jest to wyjątkowe, a przy tym również poprawia widoczność podczas jazdy i stanowi niezwykle oryginalne rozwiązanie. Pierwszym modelem tego typu pojazdu był Chrysler Town&Country.

Poznaj funkcje nadwozia w samochody hardtop

Jest to bardzo oryginalne auto. Samochody hardtop cieszą się dużą popularnością zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących kierowców. Nic w tym dziwnego, w końcu są unikatowe, a przy tym naprawdę bardzo oryginalne. Pierwszy kombi o tego typu konstrukcji został wypuszczony na rynek w 1957 roku. W przypadku takiej konstrukcje największym wyzwaniem było oczywiście zamocowanie tylnych drzwi. W większości przypadków drzwi były mocowane do ściętego stojaka. Niektórzy producenci stawiali z kolei na otwieranie drzwi w różnych kierunkach. Wycofano się z tego rozwiązania, ponieważ przy dużej prędkości mogły się one otworzyć, co byłoby bardzo niebezpieczne dla pasażerów. Jeżeli chodzi o nieco droższe modele, w których zastosowano systemy bez ram, okna podnoszą się w poziomie. To pozwala również na odpowiednie uszczelnienie bocznych krawędzi konstrukcji.

Popularne modele auta hardtop

Nie da się ukryć, że swego czasu auta hardtop cieszyły się bardzo dużą popularnością. Był to niebanalny wybór dla najbardziej wymagających kierowców, którym zależało nie tylko na wysokim komforcie jazdy, ale przede wszystkim na dużej funkcjonalności. Ich nietuzinkowy wygląd przyciąga spojrzenie i sprawia, że stają się one obiektem pożądania wielu osób. Najbardziej popularne były oczywiście auta amerykańskie. Co ważne, tego typu propozycje są również dostępne w dość rozsądnych cenach. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze modele, które wciąż zyskują uznanie wśród prawdziwych koneserów motoryzacji, można wyróżnić: Chevrolet Chevelle Malibu SS 396, Ford Fairlane 500 Hardtop Coupe 427 kod R, Dodge Charger 383, Dodge Custom 880, Ford LTD, Buick Riviera czy Mercury Commuter. Dziś raczej zyskują względy bezpieczeństwa i funkcjonalności, dlatego trudno jest znaleźć tego typu auta hardtop wśród tych nowo produkowanych. Jest to zatem dobry wybór dla miłośników klasyki oraz zabytków. Trudno jest dziś znaleźć tego typu klasyczne modele w naprawdę bardzo dobrym stanie. Na szczęście my wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów, oferując im niebanalne rozwiązania w bardzo korzystnych cenah.

Dlaczego warto u nas kupić samochody osobowe hardtop?

Jeżeli chodzi o samochody osobowe hardtop, to można je również znaleźć w naszej ofercie. Jest ona cały czas rozbudowana, a my polujemy na ciekawe modele nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. To oznacza, że jesteśmy na bieżąco z tym, co pojawia się na rynku i jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom niezwykle, nietuzinkowe rozwiązania, które cały czas zaskakują ich ciekawymi rozwiązaniami. Co ważne, nasze propozycje są do tego również dostępne w bardzo korzystnych cenach. Nawet nieco starsze modele często są w bardzo dobrym stanie technicznym. Oczywiście nasi doradcy informują klientów o wszelkiego rodzaju mankamentach, o których nam wiadomo. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy przede wszystkim uczciwi, a więc zależy nam bardzo na pełnym zadowoleniu naszych klientów. Oferujemy im zatem propozycje z najwyższej półki, które zawsze dobrze się sprawdzają.

Pełną ofertę samochody osobowe hardtop można znaleźć na naszej stronie internetowej, jednak zachęcamy również do kontaktu telefonicznego albo mailowego. Nasi doradcy zawsze służą pomocą oraz profesjonalnym wsparciem. Możesz skorzystać z ich porad na każdym etapie zakupu, a więc warto serdecznie do tego zachęcamy. Pamiętaj również o tym, że jesteśmy absolutnym liderem na polskim rynku, jeżeli chodzi o sprzedaż poszczególnych pojazdów.

1. Mercedes SLK

Kompaktowe sportowe auto ze sztywnym dachem ze stajni Mercedesa nosiło oznaczenie SLK. Model był produkowany od 1996 roku a produkcję zakończono w 2015 roku. Samochód ma niespełna 4 metry długości. Nadwozie auta Mercedes SLK to 2-drzwiowe coupe-cabrio mogące zabrać na pokład dwójkę pasażerów.

Znakiem rozpoznawczym modelu jest składany, sztywny dach. Pozwala on cieszyć się z zalet auta cabrio, a po złożeniu dachu – znikają typowe mankamenty takiej wersji nadwoziowej. Mercedes chwalił się, że proces zamykania bądź otwierania dachu zajmuje jedynie 25 sekund.

Mercedes SLK doczekał się drugiej generacji a następnie trzeciej, dla której stosowano również oznaczenie SLC.

Do napędu ostatniego wcielenia auta przewidziano 4 różne silniki – od rzędowej, 1,8 litrowej jednostki 4-cylindrowej, po topowe V8 o pojemności 5 i pół litra.

auto Mercedes SLK występowało wyłączne z napędem na tylną oś. Napęd przekazywany mógł być za pomocą manualnej skrzyni o 6 przełożeniach, bądź automatycznej 7-biegowej przekładni.

2. Opel Astra TwinTop

Opel Astra Twintop to kolejny przedstawiciel segmentu kompaktowych kabrioletów ze sztywnym dachem. Podobnie jak u innych producentów,  auto Opel Astra TwinTop umożliwia szybką metamorfozę z klasycznego kabrio w pełnoprawne coupe.

Samochód pojawił się na rynku w 2006 roku i nie była to pierwsza próba producenta w tym segmencie. Opel Astra bez dachu oferowany był już w latach 90-tych. Wersja TwinTop bazuje na trzeciej generacji Astry o fabrycznym oznaczeniu H. Pod względem technicznym auta są niemal identyczne jeśli chodzi o układ napędowy czy zawieszenie. Także we wnętrzu Astra TwinTop nie wyróżnia się niczym na tle pozostałych odmian nadwoziowych.

Pod maską Astry trzeciej generacji pracowały silniki o mocach od 105 do 200 koni mechanicznych. Z zewnątrz auta Opel Astra TwinTop wyróżnia oczywiście składany dach, a także inne proporcje nadwozia – auto jest dłuższe niż hatchback i tylko nieznacznie krótsze niż sedan czy kombi. Produkcję tej odmiany zakończono w 2010 roku.

3. BMW Seria 3 320i

Jednym z najlepiej sprzedających się modeli BMW na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat jest BMW Seria 3. Auto ma bogatą historię i jest obecne na rynku od 1975 roku. To przedstawiciel segmentu aut klasy średniej – Seria 3 320i oferowane jest w kilku wersjach nadwozia. Podstawowa to 4-drzwiowy sedan a do tego jest 5-drzwiowe kombi. BMW oferowało także trójkę w wersji ze ściętym tyłem – GT, z nadwoziem 5-drzwiowym.

Bogata jest paleta dostępnych jednostek napędowych. BMW Seria 3 320i jest jedną z najchętniej wybieranych wersji, ale w sprzedaży jest także odmiana 330i czy 340i. Do tego oczywiście silniki wysokoprężne, oznaczane przez producenta m.in. 318d, 320d czy największy 330d.
Auto BMW Seria 3 320i naszpikowane jest nowinkami technicznymi – w tym systemami wspomagającymi kierowcę. Za bezpieczeństwo odpowiadają także nowe, laserowe reflektory. Pojazd może być wyposażony w napęd na wszystkie koła.

Stylistycznie auta BMW Seria 3 320i najnowszej generacji nawiązują do większego modelu – serii 5.

4. Volvo C70 D5

Klasa średnia w wykonaniu Szwedów to Volvo C70 D5. Samochód wyróżniający się na tle niemieckich konkurentów m.in. stylistyką a także rozwiązaniami technicznymi. Po raz pierwszy auto pojawiło się na rynku w 1997 roku. C70 D5 było owocem współpracy Szwedów z brytyjskimi inżynierami. Volvo doczekało się dwóch generacji, niestety koncern nie zdecydował się na kontynuowanie projektu i w 2013 roku produkcję modelu zakończono.

Pod względem technicznych auta Volvo C70 D5 bazują na modelach S70  i V70. Do wyboru kierowcy mieli dwie wersje nadwoziowe – 2-drzwiowe coupe i 2-drzwiowe cabrio z miękkim dachem.

Jak na markę premium przystało Volvo C70 D5 mogło być wyposażone w jeden z wielu dostępnych silników. Podstawowy motor rozwijał moc 163KM i pozwalał na przyspieszenie do „setki” w czasie 9,3 sekundy. Najmocniejsza odmiana, T5, legitymowała się mocą 245 koni mechanicznych i pozwalała na rozpędzenie pojazdu do 240 km/h. Auto Volvo C70 D5 występowało wyłącznie z napędem na przód, ale dostępne były warianty zarówno z automatyczną jak i manualną skrzynią biegów.

5. Peugeot 308 CC

Samochody cupe-cabrio przed dekadą święciły triumfy popularności. Producenci tacy jak Peugeot mieli w ofercie więcej niż jeden model tego segmentu – takim autem jest chociażby Peugeot 308 CC. Samochód wyposażony jest w składany, sztywny dach, pozwalający na transformację pojazdu z coupe w pełnoprawne cabrio.

Strona techniczna auta ma bardzo dużo wspólnego z pozostałymi odmianami 308-ki. Poza przeprojektowanym nadwoziem nie znajdziemy większych zmian np. we wnętrzu. Takie samo jest podwozie i układ napędowy, w tym oferowane silniki. Rynkowy debiut auta Peugeot 308 CC to rok 2009 rok. Produkcję tej generacji zakończono w Europie w 2013 roku.

308 CC jest samochodem 2-osobowym, posiada jednak spory, ponad 400-litrowy bagażnik. Długość pojazdu do 444 cm, czyli więcej niż wersja hatchback.

Auto Peugeot 308 CC mogło mieć pod maską jeden z wielu silników z palety francuskiego producenta. Topowym był motor 1.6 THP o mocy 200KM, zapożyczony z modelu Peugeot RCZ. Pozwalał on na przyspieszenie do 100 km/w czasie 7,6 sekundy.

Popularne wpisy blogowe:

Małe samochody osoboweczy tylko do miasta?
Znaki zakazuopis, wygląd, znaczenie znaków zakazu
Kontrolki samochodoweco oznaczają?
Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?
Aktualne dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Kunaniszczyciel Twojego auta
Wymiana kół i oponnajważniejsze zasady
Sprzedaż auta oraz kupno autavademecum wiedzy
Prawo jazdy krok po kroku
Tablice rejestracyjne – skąd pochodzi auto?
Fastback – klasyka gatunku
Sportowe auto na polską kieszeń
Pickup – auto w amerykańskim stylu
Crossover – uniwersalny miejski samochód
Najpopularniejsze auta coupe – wybierz swój model!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl