Crossover a SUV – jaka jest różnica?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że crossover i SUV to dwa bardzo podobne samochody, a jedyna różnica między nimi to wielkość oraz waga. Nic jednak bardziej mylnego. To zupełnie dwa odmienne typy nadwozia. Jakie są podstawowe różnice między nimi?

Spis treści:

crossover

Crossovery – to, co najlepsze z kilku nadwozi

Jeśli zastanawiasz się crossover co to, spieszymy z odpowiedzią. Crossover – po angielsku oznacza „krzyżowanie”. I dokładnie to słowo oddaje cała specyfikę tego typu pojazdów. Projektanci wzięli bowiem najlepsze cechy różnych typów nadwozia i stworzyli z nich auto bardzo uniwersalne. Wizualnie kojarzą się z SUV-ami ze względu na swój masywny wygląd, ale mają w sobie też sporo z hatchbacków czy wygodę rodem z sedanów.

Klasyczny, mały samochód crossover to auto przeznaczone do jazdy po mieście. Mają podwyższoną konstrukcję i zwiększony prześwit. Nie oznacza to jednak, że sprawdzą się w terenie. W tym wypadku cecha ta ma służyć wjeżdżaniu na krawężniki oraz poprawę bezpieczeństwa kierowcy, który znajdując się wyżej ma większą widoczność. Dobrym przykładem będzie np. Renault Captur, Kia Soul czy Nissan Juke.

Drugą grupą crossoverów są te z napędem 4×4, inspirowane SUV-ami. Wzmocniona konstrukcja i wielkość sprawia, że zdecydowanie bliżej im do terenówek, niż do wspomnianych wyżej klasycznych aut miejskich. W tym segmencie znajdziemy m.in. Jeep Renegate, Nissan Qashquai czy Volkswagen T-Roc.

Crossovery są bezpieczniejsze, niż klasyczne auta osobowe

Pionowa pozycja kierowcy gwarantuje bezpieczeństwo. Do tego zmniejszone SUV-y świetnie będą radzić sobie na miejskich drogach, gdzie czasami bywa ciasno i tłoczno. Prześwit docenią mieszkańcy osiedli, którzy muszą nawet kilka razy dziennie pokonywać np. progi zwalniające. Warto pamiętać o tym, że crossover nie musi mieć napędu na cztery koła, reduktora czy blokady dyferencjału. Nie wymaga się od niego także przewożenia bardzo ciężkich i problematycznych ładunków. Świetnie będzie sobie radzić jednak na drogach w każdą pogodę i przy każdej nawierzchni, niezależnie od tego czy pokryta jest asfaltem, kostką brukową czy lodem.

SUV – silny, umięśniony, starszy brat crossovera

Co to jest SUV? Jest to pojazd, przy projektowaniu którego twórcy dokonali mariażu typowych samochodów osobowych z klasycznymi terenówkami. Jeśli chodzi o samochody typu SUV, to istnieją dwa sposoby na przygotowanie takich pojazdów. Pierwszy z nich zapoczątkowano w 1970 roku. Wtedy na europejskich drogach pojawił się suw samochód, pochodzący ze stajni Range Rovera. Wyglądał jak klasyczna terenówka, ale był od niej znacznie wygodniejszy. Wewnątrz można było znaleźć kabinę rodem ze znanych i cenionych typowych aut osobowych.

Kolejny miejski SUV to samochody typu Porsche Cayenne albo Volkswagen Touareg. Gdy pojawiły się na rynku, wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie co to jest SUV, jednak szybko stało się jasne, że w tym przypadku to bardziej przestronne i luksusowe wersje osobówek, które są jednocześnie też o wiele bezpieczniejsze. Twardy orzech do zgryzienia miały też Stany Zjednoczone Ameryki, które pod koniec lat 80 XX wieku, przygotowały zaskakujące regulacje prawne. Zastanawiając się SUV co to uplasowały samochody między osobówkami a pojazdami ciężarowymi. Ten zapis sprawiał, że nie dotyczyły ich wymagające obostrzenia, dotyczące spalania.

Dziś można śmiało powiedzieć, że SUV-y bardzo się zmieniały na przestrzeni lat. Nadal jednak bardziej kojarzą się z luksusem, aniżeli z jazdą terenową, choć z chęcią są wykorzystywane przez swoich użytkowników do podróży po grząskim gruncie. Wśród nich znajdziemy takie modele jak m.in. Toyota Highlander, Audi Q7, BMW X5, nowsze wersje Porsche Cayenne. Twórcy stawiają zarówno na przestronne wnętrza, jak i pojemność bagażnika. Wielu z nich dokłada trzeci rząd siedzeń, sprawiając, że SUV-y stają się wyborem na samochody rodzinne.

Różnice między crossoverem a SUV-em

Gdybyśmy mieli porównać: crossover a SUV, należy zacząć od tego, że SUV-y to samochody, które łączą funkcję aut osobowych i terenówek. Od pojazdów miejskich pochodzi linia ich nadwozia, luksusowe wnętrza, bogactwo wyposażenia, wygodne koła, dobrze pracujące zawieszenie. Do tego dodano cechy, charakteryzujące pojazdy terenowe. Mowa tu o zwiększeniu prześwitu, napęd 4×4, blokadę dyferencjału oraz reduktory. Wiele osób uważa je nawet za auta sportowe, ale nie w stylu niskich wyścigówek. Chodzi o grupę docelową kierowców, który zdecydują się na ich zakup. Producenci zakładają bowiem, że w ich posiadanie wchodzą ludzie, lubiący aktywny styl życia. To pojazdy, które mają zachęcać do podróży, odkrywania nowych, ciekawych miejsc. Mogą zabrać całą rodzinę w podróż do innego miasta, kraju, w góry, nad może, do leśnej głuszy, zapakują cały bagaż, świetnie sprawdzą się podczas wypadów na ryby.

Ich zalety docenią też osoby mieszkające poza miastem. Można przewieźć nimi znacznie więcej, niż osobówkami, a do tego bez problemu pokonują koleiny, błoto czy drogi zasypane śniegiem.

Jeśli chodzi o crossovery, można śmiało nazwać je młodszymi braćmi SUV-ów. Największą różnicą, widoczną gołym okiem między pojazdami jest ich wielkość oraz waga. Te pierwsze są zdecydowanie mniejsze i lżejsze. Samochody crossover najczęściej mają napęd wyłącznie na przednią oś, przez co bliżej im do miejskich kompaktów, aniżeli aut terenowych. Przeznaczone są przede wszystkim do jazdy po mieście, a na bezdrożach mogłyby mieć kłopoty. W związku z tym, że nawiązują do aut z segmentu B i C, wewnątrz mają też mniej miejsca od SUV-ów, które oscylują wokół segmentów D oraz E.

Co wybrać?

W chwili, w której na rynku pojawiły się nowe wersje crossoverów oraz SUV-ów, wiele osób zaczęło zastanawiać się nad sensem zakupu sedanów, a nawet hatchbacków czy kombi. Do większych pojazdów o wiele łatwiej jest wsiąść i z nich wysiąść, co ułatwiają eleganckie, dodatkowe stopnie. Wygodne wnętrza oraz odpowiednio zestrojone zawieszenie zdecydowanie zachęcają do nabycia któregoś z modeli. Ich zalety doceniają też osoby, zakładające rodziny. Sam montaż fotelików nie wymaga przyjmowania niekomfortowych pozycji, a ułożenie w nich dzieci nie przypomina prawdziwej batalii.

Które auto więc wybrać? Wybór tylko z pozoru wydaje się skomplikowany. Wszystko zależy bowiem od Twojego stylu życia oraz miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli przebywasz przede wszystkim w mieście, bezapelacyjnie lepszym wyborem będą samochody crossovery. One sprawdzą się w ciasnych, miejskich uliczkach oraz na parkingach, które również nie zachęcają dużą przestrzenią. Jeśli natomiast mieszkasz na wsi – warto rozważyć zakup SUV-a, który poradzi sobie na bezdrożach i w trudnych sytuacjach.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest styl życia. Jeśli często wybierasz się w długie podróże, a masz liczną rodzinę – przewagę będzie mieć SUV. To samochody luksusowe, z bogatym wyposażeniem i naprawdę imponującą przestrzenią. Zapakujesz do nich wszystkich członków rodziny i nawet spore bagaże. Podróż będzie przebiegać komfortowo. Oba typy samochodów posiadają wiele schowków i ciekawe gadżety, jednak w SUV-ach zazwyczaj jest ich więcej.

Crossovery i SUV-y z drugiej ręki – czy to możliwe?

Zakup zarówno jednego, jak i drugiego pojazdu może wydawać się kosztowny. Z tego względu warto rozważyć kupno auta używanego. Na rynku dostępne są SUV-y oraz crossovery z drugiej ręki, które nie mają jeszcze imponujących przebiegów i wielu lat na karku. Warto więc zapoznać się z ofertą takich serwisów, jak nasz. W Tanich Autkach znajdziesz samochody różnych marek, ze zróżnicowanym wyposażeniem.

Co ważne, w asortymencie znajdują się nie tylko starsze modele, ale także te niemal nowe 2- czy 3-letnie. Istnieje więc możliwość wzięcia takiego samochodu w leasing konsumencki. Wszystkie pojazdy są dokładnie opisane, mają również bogate katalogi fotograficzne, które obrazują ich aktualny stan. Zachęcamy jednak do skontaktowania się ze sprzedawcą i umówienia na spotkanie oraz jazdę próbną.

Wiele wynika ze sposobu, w jaki zamierzasz użytkować samochód. Duże SUV-y są bardziej pojemne, a dzięki mocnemu silnikowi dobrze spisują się podczas jazdy autostradowej. Rodzinny wypad na wakacje może być dzięki temu bardzo przyjemny, zwłaszcza że SUV-y klasy wyższej są dodatkowo bogato wyposażone. Z drugiej strony mamy niewielkie crossovery oraz małe SUV-y na każdą kieszeń, które swoje zalety uwypuklą w zatłoczonym mieście. Na rynku znajdziesz wiele modeli z niewielkimi, oszczędnymi silnikami, nie obciążającymi mocno domowych finansów.

Wybór samochodu nie jest łatwy, a jednorazowy wydatek w kwocie kilkuset tysięcy złotych nie powinien być podjęty na podstawie jednej jazdy próbnej. Polecamy więc przetestowanie możliwości terenowych SUV-ów i crossoverów w innej formie finansowania – wynajmu długoterminowego. Roczny wynajem samochodu pozwoli Ci dokładnie poznać plusy i minusy SUV-ów lub crossoverów, a kto wie, może stanie się Twoją ulubioną formą korzystania z samochodu. Coroczna wymiana samochodu to także możliwość idealnego dopasowania modelu do aktualnych potrzeb.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl