Kontrolki samochodowe – co oznaczają?

Każdy kierowca powinien orientować się, co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie. To podstawowa wiedza, która pozwoli Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz auto. Trudno jest zapamiętać wszystkie, które mogą pojawić się na desce rozdzielczej, bo przecież nie widuje się ich często. Warto jednak raz na jakiś czas odświeżyć sobie tę wiedzę, aby móc ją wykorzystać w razie potrzeby.

Spis treści:

Kolory mają znaczenie!

Kontrolka w samochodzie może przybrać jeden z trzech kolorów. Nawiązują one swoim wyglądem do sygnalizacji świetlnej. Pierwszy typ – zielony – oznacza, że wszystko jest dobrze. Takie kontrolki w aucie mają bardziej charakter informacyjny, przypominający o swoim istnieniu. Drugi rodzaj to te żółte. Informują one o tym, że w samochodzie pojawił się jakiś problem, którym warto jest się zająć. Nie wymagają one jednak podjęcia natychmiastowych działań. Dobrze jednak samodzielnie naprawić wadę lub umówić się do mechanika. Trzecim rodzajem są kontrolki samochodowe w kolorze czerwonym. Oznaczenia te informują najczęściej o poważnej awarii, wiele z nich łączy się z przymusem natychmiastowego zatrzymania się. Zdarza się, że przełączają samochód w tryb działania awaryjnego.

Jakie kontrolki możemy zobaczyć w aucie?

Kolory to jednak nie wszystko. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie opis kontrolek na desce rozdzielczej. W zależności od modelu, marki, a nawet roku produkcji, w różnych autach mogą pojawiać się różne kontrolki. Skoncentrujmy się jednak na tych podstawowych, najpopularniejszych.

  • Check engine (sprawdź silnik) – mogłoby się wydawać, że jest to najpoważniejszy sygnał, który pojawi się na desce rozdzielczej. Nie zawsze jednak musi oznaczać poważną awarię. Gdy tego typu kontrolki check pojawią się w czasie jazdy – nie panikuj. Warto zatrzymać się w jakimś bezpiecznym miejscu – i jeśli posiadasz takie umiejętności zajrzeć pod maskę, sprawdzić, co się dzieje z Twoim samochodem. Nie zwlekaj także z wizytą u mechanika, który posiada niezbędny sprzęt diagnostyczny, aby ustalić ewentualne przyczyny awarii. Z pewnością szybko dojdzie do tego, co zawiniło, a kontrolka check przestanie Cię stresować.
  • ABS – może się zdarzyć, że zaświeci się kontrolka na desce rozdzielczej, która składa się z liter ABS (opcjonalnie EPS/ASR), ujętych w nawias. Oznacza to po prostu problem z działaniem ABS. Może wiązać się też z awarią systemów stabilizujących. Jeśli tego typu sygnał wyświetla Ci się przez dłuższą chwilę, konieczna będzie wizyta u mechanika.
  • Akumulator – gdy na Twojej desce rozdzielczej pojawi się kontrolka akumulatora, oznacza to problem z jego ładowaniem. Przyczyną może być awaria alternatora.
  • Temperatura cieczy chłodzącej – jeśli w Twoim samochodzie pojawi się kontrolka z symbolem termometru, płynem lub stopniami Celsjusza, oznacza to, że doszło do przegrzania silnika. Wiąże się to z awarią układu chłodzenia. Przede wszystkim: nie panikuj. Spróbuj ustawić ogrzewanie w aucie na najwyższy stopień, a gdy alert się wyłączy, zatrzymaj samochód. Jeśli po ponownym uruchomieniu silnika, pojawi się on ponownie – należy natychmiast wybrać się do warsztatu.
  • EPC – jeśli pojawi się czerwona kontrolka w samochodzie z literami EPC, oznacza to, że masz do czynienia z jakąś usterką, związaną z elektryką. Może ona oznaczać drobne problemy jak np. przepalenie żarówki od świateł stop. Czasami jednak wiąże się z poważniejszymi awariami: czujnika temperatury cieczy chłodzącej, czujnika położenia wału, układu sterowania silnikiem, układu wtryskowego czy przepustnicy. Jeśli upewnisz się, że nie chodzi o żarówkę, koniecznie udaj się do mechanika.
  • Samochód z kluczem – to kolejne czerwone kontrolki w samochodzie, które powinny Cię zaniepokoić. Może ona pojawić się w sytuacji, w której silnik pracuje na niskich obrotach lub podczas agresywnego przyspieszania – wówczas dodatkowo charakterystycznie samochód szarpie w czasie jazdy. Oznacza to, że pojazd przeszedł w tryb awaryjny. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Może być to zapchany filtr DPF (cząstek stałych), awaria świec żarowych, usterka związana z pracą EGR albo przepływomierza lub uszkodzenie czujnika wałka rozrządu.
  • Płyn w spryskiwaczach – to kontrolka, która symbolizuje szybę i pracującą na niej wycieraczkę. Oznacza to, że w zbiorniku na płyn do spryskiwaczy, najpewniej brakuje już cieczy. Warto ją uzupełnić.
  • Zapnij pasy – jeśli zastanawiasz się co oznacza kontrolka w samochodzie, która przedstawia fotel lub ludzika w pasach bezpieczeństwa, bardzo często połączona z sygnałem dźwiękowym, jest to ostrzeżenie przed niezapiętymi pasami. Gdy pasażerowie oraz kierowca zadbają o swoje bezpieczeństwo, kontrolka natychmiast zniknie.
  • Samochód z otwartymi drzwiami – coraz częściej kontrolka potrafi nawet wskazać, które drzwi są niedomknięte. Sprawdź, czy nie został przytrzaśnięty pas bezpieczeństwa. Jeśli mimo domknięcia wszystkich drzwi, kontrolka nie znika, warto sprawdzić problem u mechanika. Może bowiem zdarzać się, że doszło do awarii związanej z zamykaniem samochodu (wówczas podczas próby zamknięcia drzwi, zamki same „odskakują”).

Różne modele, różne kontrolki

Wymienione wyżej to podstawowe kontrolki w samochodzie. Opis w tych przypadkach jest zunifikowany, dzięki czemu zmieniając auto, nie będziesz mieć do czynienia z innymi symbolami. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w nowszych modelach, mogą pojawiać się dodatkowe kontrolki, związane z nowoczesnymi rozwiązaniami, zastosowanymi przez producenta. Warto wówczas zapoznać się z instrukcją pojazdu, aby dowiedzieć się, czy oznaczają one poważną awarię, czy drobną usterkę.

Mamy nadzieję, że ta krótka ściąga podpowie Ci kontrolka silnika co oznacza oraz co należy zrobić w przypadku zaświecenia się symbolu termometru. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli kontrolka, która zaświeci się na czerwono zgaśnie lub w działaniu samochodu będzie Cię coś niepokoić, warto sprawdzić jego stan techniczny u zaprzyjaźnionego mechanika.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl