Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach jest niemal obowiązkowym elementem każdego samochodu. Dzieje się tak, ponieważ w okresie letnim wewnątrz auta panuje bardzo wysoka temperatura, która uniemożliwia komfortowe prowadzenie pojazdu szczególnie w przypadku długich tras. Szczęśliwi posiadacze klimatyzacji muszą jednak pamiętać, że posiadanie takiego wyposażenia wymaga pracy, która zamyka się w regularnym dbaniu o czystość. W związku z tym konieczne jest cykliczne czyszczenie klimatyzacji w określony sposób przy użyciu odpowiednich środków.

Spis treści:

W sytuacji gdy nie zastosuje się do takich wymogów tego typu, rozwiązanie może stać się bardzo niezdrowe, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że klimatyzacja swoją pracę opiera na generowaniu sporej ilości wilgoci. Jak wiadomo jest to idealne środowisko do występowania bakterii czy grzybów, które to są niezdrowe i niebezpieczne dla naszego samopoczucia czy nawet życia. Są to główne powody, dla których regularne odgrzybianie klimy jest konieczne.

Osoby, które planują jej wykonanie muszą wiedzieć, że najlepiej jest wykonywać ją przynajmniej raz w roku. Budzić niepokój może także pojawienie się specyficznego zapachu podczas korzystania z klimatyzacji. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej dobrze jest przeprowadzić także w momencie zakupu samochodu z drugiej ręki, ponieważ nigdy nie ma się całkowitej pewności, że poprzedni właściciel dbał o to. Okresem najbardziej sprzyjającym do takich prac jest wiosna, ponieważ samo funkcjonowanie klimatyzacji nie przyczynia się wówczas do rozwoju drobnoustrojów, a podczas wiosny poziom wilgoci jest stosunkowo niewielki. Decydowanie się na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jesienią jest nieopłacalne przede wszystkim pod tym względem, że stan klimatyzacji szybko wróci do wcześniejszego poziomu.

Samodzielne przeprowadzanie odgrzybiania – w jaki sposób?

Wiele osób przed zdecydowaniem się na odwiedzenie specjalistów z dziedziny czyszczenia klimatyzacji stara się przeprowadzić ten proces samodzielnie. Oczywiście nie jest to w żaden sposób zabronione i przy odpowiednim podejściu całość zadania może zakończyć się sukcesem. Odgrzybianie klimatyzacji można wykonać przy zastosowaniu dedykowanej do tego pianki dezynfekującej. Jest to preparat występujący zazwyczaj w formie aerozolu, który na końcu ma specjalną rurkę, dzięki której łatwo jest dostać się do trudno dostępnych miejsc w klimatyzacji. Jest to bez wątpienia dezynfekcja klimatyzacji należąca do najtańszych i najłatwiej dostępnych.

Nie można jednak jednocześnie nadać jej tytułu najskuteczniejszej, ponieważ wiele osób może mieć problem z obserwacją tego, gdzie pianka dotarła, a gdzie nie. To samo tyczy się innych elementów klimatyzacji jak parownik klimy oraz jego żeberka, które samodzielnie trudno wyczyścić. Skutkiem takiego działania jest niewystarczające usunięcie bakterii i zarazków, które to w szybkim czasie mogą znów rozmnożyć się i doprowadzić do pojawienia się brzydkiego zapachu. W takich okolicznościach o wiele lepsze jest zdecydowanie się na pomoc ze strony fachowców, którzy posiadają odpowiednie umiejętności oraz specjalistyczny sprzęt.

klimatyzacja w samochodzie

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Poza próbą samodzielnego przeprowadzenia odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest dostępne także w postaci innych metod realizacji tego procesu. Pierwszym z nich jest ozonowanie, w którym to główną rolę grają właściwości dezynfekujące jakie posiada ozon. Jest to bardzo mocny utleniacz, który swoje zastosowanie znalazł już w wielu dziedzinach, gdzie niezbędne było usuwanie zarazków czy bakterii. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się go również w motoryzacji. Chcąc przeprowadzić takie oczyszczanie konieczne jest użycie również specjalnego urządzenia do rozprowadzania ozonu – ozonatora, które to dodatkowo ogranicza brzydki zapach.

Kolejną metodą również wykorzystywaną do usuwanie niepożądanych mikroorganizmów są ultradźwięki. Tego typu opcje stają się zauważalne są w coraz to większej liczbie gałęzi przemysłu ze względu na swoją skuteczność. Sam proces opiera się na rozbijaniu płynnych środków dezynfekujących na jeszcze mniejsze drobinki. W efekcie możliwe jest dotarcie do każdej przestrzeni w samochodu, a sama dezynfekcja kończy się niepowtarzalną czystością i świeżym powietrzem wewnątrz auta. Ostatni sposób to stosowanie środków chemicznych.

Preparaty do odgrzybiania klimatyzacji istnieją w wielu formach ale większość z nich posiada w swoim składzie etanol i propanol, które to mają mocne właściwości grzybobójcze. Jeśli chodzi o sposób ich aplikacji to stosuje się je bezpośrednio na parownik bądź do wnętrza klimatyzacji. W tym przypadku konieczne jest wyróżnienie się sporą skrupulatnością oraz dokładnością, aby dobrze rozprowadzić środek. Jeśli chodzi o skuteczność poszczególnych metod to wiele zależy od osoby przeprowadzającej odgrzybianie.

Jak zabezpieczać klimatyzację przed zagrzybieniem?

Chcąc jak najbardziej zabezpieczyć swoją klimatyzację przed pojawianiem się grzybów czy drobnoustrojów należy ją użytkować w odpowiedni sposób. Co oznacza to w praktyce? Duża część osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że bardzo rzadkie korzystanie z klimatyzacji może nieść za sobą pewne konsekwencje. Jest to związane bezpośrednio z pracą sprężarki. Jeśli przez długi czas nie uruchomimy klimatyzacji to doprowadzimy o tego, że czynnik chłodzący nie będzie się odpowiednio osadzał w poszczególnych częściach.

W momencie uruchomienia tego elementu po długim czasie sama sprężarka będzie pracowała przy niewystarczającym rozprowadzeniu smaru. Najlepiej jest więc nie doprowadzać do przerw w działaniu klimatyzacji dłuższych niż tydzień i dotyczy to także okresu zimowego. Kolejną sprawą jaką powinni mieć na uwadze właściciele pojazdów jest serwisowanie. W tym przypadku najrozsądniej jest udać się na przegląd z serwisem klimatyzacji raz na rok. Na czym będzie polegał ten proces? To jak działa klimatyzacja oraz jaką efektywnością się charakteryzuje zależy przede wszystkim od czynnika chłodniczego. Zarówno jego zbyt duża jak i zbyt mała ilość jest szkodliwa dla pracy klimatyzacji.

Niewiele osób wie, że nawet przy prawidłowej pracy i pełnej szczelności w ciągu roku traci się od 10 do 15 procent czynnika. Jeśli udamy się na przegląd to układ klimatyzacji zostanie podłączony do urządzenia, który doprowadza do pozbycia się starego czynnika, następnie sprawdzana jest szczelność i jeśli nie ma żadnych zarzutów możliwe jest ponowne napełnienie klimatyzacji nowym czynnikiem. Kolejnym elementem, o którego jakość należy dbać jest osuszacz. Jak sama nazwa mówi możemy domyślać się, że jego zadaniem jest usuwanie wilgoci, a tym samym dbanie o optymalną pracę wszystkich elementów. Jego żywotność zamyka się zazwyczaj w dwóch do trzech lat, po upływie których trzeba zdecydować się na nowy.

Częścią, która jest bardzo podatna na występowanie grzybów jest także parownik, gdyż osadza się na nim wilgoć oraz nie ma tam dostępu do światła. To z tych części za pomocą nawiewu rozprowadzany jest nieprzyjemny zapach, który czasem może także doprowadzać do reakcji alergicznych. Cena za przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji klimatyzacji nie jest ogromna, ponieważ często zamyka się w granicach 100zł.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl