Hatchback – top 5 w naszym serwisie

Hatchback to pojazdy niezwykle uniwersalne, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Dużym atutem tego typu samochodów jest to, że drugi rząd siedzeń jest w ich przypadku składany. Jest to zatem doskonały sposób na to, że zwiększyć przestrzeń bagażową.

Spis treści:

Hatchback – charakterystyka

Samochody osobowe hatchback są spotykane w wersjach dwu- oraz trzybryłowych. Trzeba podkreślić, że w przypadku tych aut, tylna szyba jest stałym elementem pokrywy bagażnika, co oznacza, że również jest podnoszona. Tego typu samochody powstawały już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jednak wcześniej ich w ten sposób nie nazywano. To określenie pojawiło się dopiero na początku lat siedemdziesiątych, a dziś te auta przechodzą swoisty renesans. Cieszą się dużą popularnością, a przede wszystkim są chętnie kupowane również przez Polaków. Nadwozie w typie hatchback jest obecnie wykorzystywane przez różnorodnych producentów z całego świata. Można je spotkać w różnego rodzaju samochodach kompaktowych, a także miejskich. Jest to zatem niezwykle uniwersalna propozycja, które nieustannie cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego bez wątpienia jest warta uwagi i zainteresowania.

Jak wyglądają samochody hatchback?

Samochody hatchback są bardzo popularne i często spotykane na polskich drogach. W tym przypadku można wyróżnić wersje z różną liczbą drzwi, na przykład trzy-drzwiowe z dwoma drzwiami wejściowymi oraz pokrywą bagażnika, a także pięcio-drzwiowe, które są wyposażone w czworo drzwi, a także pokrywę bagażnika. Trzeba podkreślić przede wszystkim to, że jeden konkretny model spotyka się w nawet kilku wersjach nadwoziowych, co jest charakterystyczne dla wielu producentów. Najczęściej elementem wspólnym w tym przypadku jest płyta podłogowa, ale również układ napędowy czy samo nadwozie od słupka A do przedniego pasa. Samochody hatchback mogą być różnorodnie wyposażone w podnoszoną albo sztywną pokrywę bagażnika.

Są to modele aut, które wyróżniają się najczęściej sporą pojemnością. Ich bagażniki są niezwykle przestronne, dlatego są tak chętnie wybierane przez wszystkie rodziny z dziećmi. To jednak nie wszystko, ponieważ przede wszystkim są to propozycje, które świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które stawiają również na uniwersalny, miejski pojazd, który pozwoli im na szybki dojazd w dowolne miejsce. Jest to zatem również rewelacyjny wybór dla wszystkich osób, które bardzo dużo podróżują.

Samochód hatchback, a pierwsze konstrukcje

Samochód hatchback może stać się Twoim najlepszym towarzyszem. Gdy raz zasmakujesz wysokiego komfortu jazdy, nie będziesz chciał już nic zmieniać. Właśnie dlatego powinieneś koniecznie postawić na rozwiązania z najwyższej półki, które są dostępne również w naszej firmie. Zadbamy o Twoje pełne zadowolenie oraz wysoki komfort. Możesz nam w pełni zaufać, ponieważ jesteśmy najlepszymi specjalistami na polskim rynku. Jeżeli chodzi o pierwsze konstrukcje hatchback, to można tutaj wyróżnić rok 1938, kiedy to Citreon wyszedł na rynek ze swoim najnowszym modelem Traction Avant Commerciale. Był to absolutnie pierwszy model tego typu, który cieszył się dość sporą popularnością. Później nastąpiły udoskonalenia. W 1946 roku powstał model Suburban wprowadzony przez DeSoto. W tym przypadku przedział bagażowy był połączony z przedziałem pasażerskim, dzięki czemu pojazd był niezwykle funkcjonalny oraz pakowny. Do dziś tego typu pojazdy cieszą się bardzo dużą popularnością właśnie głównie przez ich wysoką pakowność. Rozkwit zainteresowania samochodami hatchback przypada na rok 1961, kiedy to firma Renault wprowadziła na rynek auto Renault 4. To właśnie wtedy stało się o nich bardzo głośno w całej Europie.

Auta hatchback w naszym komisie

Staramy się cały czas spełniać wszystkie oczekiwania naszych klientów, co oznacza, że można u nas znaleźć bardzo zróżnicowane modele pojazdów. Są to również auta hatchback, które są niezwykle chętnie kupowane zarówno przez doświadczonych, jak i świeżo upieczonych kierowców. Staramy się nieustannie dbać o to, żeby w naszej ofercie pojawiały się coraz nowsze i ciekawsze modele pojazdów. To oznacza, że warto odwiedzać naszą stronę regularnie, ponieważ niemal każdego dnia pojawiają się na niej ciekawe nowości. To jednak nie wszystko! Nasi klienci mogą również liczyć na bardzo konkurencyjne ceny. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, żeby kupić pojazd, który będzie nie tylko sprawny pod kątem technicznym, ale również po prostu tani, nie wahaj się i koniecznie się z nami skontaktuj. Pamiętaj, że możesz również skorzystać z naszego wsparcia. Doradcy są zawsze do Twojej dyspozycji, a więc nie wahaj się i koniecznie się z nimi skontaktuj. Na pewno nie pożałujesz zakupu w naszym komisie, ponieważ dbamy o wszystkich naszych klientów.

1. Renault Clio III

Renault Clio to jeden z najpopularniejszych samochodów klasy miejskiej w Europie. Produkowany jest nieprzerwanie od 1990 roku – wtedy zaprezentowano pierwszą generację modelu. Obecnie Renault produkuje już piąte wcielenie tego auta.

Na rynku wtórnym najwięcej ofert stanowi odmiana Renault Clio III. Samochód debiutował w 2005 roku, a jego przystępne ceny powodują, że jest chętnie wybierany jako drugie auto w rodzinie lub na dojazdy do pracy. Auto Renault Clio III występuje jako hatchback – zarówno 3- jak i 5- drzwiowy. Jest także praktyczna odmiana kombi. Clio III jest efektem współpracy francuzów z japońskim koncernem Nissan, stąd pokrewnym modelem jest np. Nissan Micra.

Clio oferuje przestronne wnętrze i wysoki poziom bezpieczeństwa. Do tego, bardzo bogato prezentuje się paleta silników. Przez cały okres produkcji dostępnych było aż 9 jednostek benzynowych i 4 wysokoprężne. Auta Renault Clio III w ogłoszeniach najczęściej posiadają pod maską jeden z podstawowych silników benzynowych 1.2.

2. Fiat Punto III

Fiat Punto to jeden z najpopularniejszych modeli Fiata w historii. Pojazd zaprezentowano w 1993 roku, jako następcę przestarzałego Fiata Uno. Auto doczekało się łącznie pięciu generacji, a ostateczne wycofanie z oferty nastąpiło w 2018 roku bez pozostawiania następcy.

Fiat Punto III to stosunkowo młoda konstrukcja, przez co auto może być wygodnym środkiem transportu na co dzień – zarówno w mieście jak i na krótszych trasach pozamiejskich. Najstarsze egzemplarze tej generacji pochodzą z 2005 roku, a najmłodsze z 2012.  Punto III wciąż wygląda atrakcyjnie, a pod względem technicznym dzieli płytę podłogową z innym modelem koncernu – Oplem Corsą.

Warianty nadwoziowe auta Fiat Punto III to przede wszystkim hatchback – 3- i 5-drzwiowy. Do tego oferowano użytkowego vana i sedana – pod nazwą Albea. Auto Fiat Punto III najczęściej wyposażone jest w silnik benzynowy. Oferta składała się z jednostek 1.2 oraz 1.4 o mocach od 65 do 120 KM. Oferowano także 5 wariantów diesla i jeden silnik zasilany CNG.

3. Skoda Fabia I

Trudno dziś wyobrazić sobie widok polskich ulic bez samochodów Skoda Fabia. Ten udany model trafił do salonów w 1999 roku. Do dziś powstały cztery generacje modelu.

Skoda Fabia I była następcą modelu Skoda Favorit – i pod każdym względem jest to auto lepsze i nowocześniejsze. Znajdziemy tam wiele rozwiązań znanych z innych modeli koncernu VW. W ofercie były trzy wersje nadwozia – 5-drzwiowy hatchback, 4-drzwiowy sedan  a także kombi. Przeprowadzono jeden facelifting w 2004 roku.

Bardzo obszerna była lista dostępnych silników – oferta zmieniała się na przestrzeni lat, a łącznie auta Skoda Fabia I mogą mieć pod maską jedną z 11 benzynowych jednostek. Do tego doliczyć trzeba 6 diesli. Rozpiętość mocy wynosi od 50 do 131 KM. Trzon sprzedaży stanowiły wersje 1.2 HTP a także 1.4 w kilku wariantach mocy. Fabia kombi to z kolei najczęściej samochód wyposażony w silnik diesla – takie konfiguracje przeważają w ofertach na rynku wtórnym.

Auto Skoda Fabia I uchodzi za udaną i trwałą konstrukcję. Świadczy o tym poziom cen używanych egzemplarzy. Ciekawostką jest usportowiona odmiana RS.

4. Honda Jazz

Honda Jazz to miejskie auto produkowane przez japoński koncern od 1981 roku. W pierwszym wcieleniu był to mały, 3-drzwiowy hatchback, konkurujący z takimi autami jak np. Fiat 126. Jazz który znamy obecnie to generacja zaprezentowana w 2001 roku. 5-drzwiowe nadwozie jest połączeniem hatchbacka i minivana przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów – pojazd ma mniej niż 4 metry długości. Pod masą auta Honda Jazz może pracować jeden z pięciu benzynowych silników. Podstawa do motor 1.2 o mocy 78KM. Najmocniejsza miejska Honda rozwija 110KM z silnika 1.5.

Auto Honda Jazz mgło być wyposażone w automatyczną, bądź manualną skrzynię biegów i opcjonalny napęd na wszystkie koła. To wcielenie oferowano do 2008 roku. Potem przyszedł czas na następcę, o nieznacznie zmodyfikowanym wyglądzie. Technicznie auto bazowało na tej samej platformie co poprzednik.

W 2015 roku pojawił się zupełnie nowy Jazz a 4 lata później pokazano obecną, 4 generację modelu. Najnowsza miejska honda występuje jedynie jako hybryda o mocy 109KM.

5. Citroen C1

Najmniejszy model Citroena – C1 zadebiutował w 2005 roku. To przedstawiciel  segmentu A – jego bliźniakami są auta Peugeot 107 a także Toyota Aygo. Samochód doczekał się dwóch generacji. Zdecydowanie popularniejsze jest pierwsze wcielenie, oferowane do 2014 roku. Citroen występował w dwóch wariantach nadwozia – hatchback o 3 lub 5 drzwiach. To pojazd bardzo praktyczny w mieście – jego długość to niespełna 3,5 metra, a w środku zmieszczą się 4 osoby.

W całym okresie produkcji auta Citroen C1 producent przeprowadził dwa delikatne liftingi. Pod maską, Citroen C1 mógł mieć jeden z dwóch silników – benzynowe 1.0 o mocy 68KM lub diesla rozwijającego 54KM. Ten drugi napęd oferowany był tylko w początkowym okresie produkcji. Nabywcy mogli zdecydować się na półautomatyczną skrzynię biegów o 5 przełożeniach, obok klasycznej skrzyni manualnej. Nowsza generacja auta występuje z silnikami  o mocach od  68 do 82 KM.

Auto Citroen C1 często gości w ogłoszeniach. Jego zalety to niewielkie wymiary i niskie zużycie paliwa. Trzeba się jednak liczyć z niskim komfortem jazdy przy wyższych prędkościach.

Popularne wpisy blogowe:

Małe samochody osoboweczy tylko do miasta?
Znaki zakazuopis, wygląd, znaczenie znaków zakazu
Kontrolki samochodoweco oznaczają?
Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?
Aktualne dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Kunaniszczyciel Twojego auta
Wymiana kół i oponnajważniejsze zasady
Sprzedaż auta oraz kupno autavademecum wiedzy
Prawo jazdy krok po kroku
Tablice rejestracyjne – skąd pochodzi auto?
Fastback – klasyka gatunku
Sportowe auto na polską kieszeń
Pickup – auto w amerykańskim stylu
Crossover – uniwersalny miejski samochód
Najpopularniejsze auta coupe – wybierz swój model!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl