Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Opony to jeden z głównych elementów wyposażenia każdego auta. Mało kto zwraca na nie uwagę dopóki ich działanie jest poprawne. Na każdej z opon znaleźć można zakres przydatnych informacji, które widoczne są pod postacią oznaczeń. O czym informują oraz gdzie ich szukać?

Spis treści:

Gdzie znajdują się oznaczenia na oponach?

Posiadanie samochodu w życiu niemalże każdego człowieka wprowadza bardzo wiele zmian. Przede wszystkim zyskuje się niesamowitą niezależność jeśli chodzi o przemieszczanie się. Własne auto to jednak także bardzo duży obowiązek i poza umiejętnością jeżdżenia dobrze jest posiadać na jego temat także jakąkolwiek wiedzę. Będzie to przydatne nie tylko w trakcie eksploatacji ale także podczas napraw oraz innych prac związanych z pielęgnacją. Takie doświadczenie z pewnością wpłynie na dłuższe i bezpieczniejsze użytkowanie, a także przyczyni się do tego, że stan estetyczny pozostanie bez zmian.

Jednym z głównych elementów samochodu są koła, a co za tym idzie również opony. Ich powierzchnia nie składa się wyłącznie z bieżnika. Podczas produkcji na oponach umieszczane są różne informacje, które zazwyczaj występują w formie skrótów, aby wszelkie dane zmieściły się. Oznaczenia opony są na każdym egzemplarzu i ma to bardzo duże znaczenie w kontekście dokonywania napraw w warsztatach, a co za tym idzie również podczas jazdy nastąpiłoby zamieszanie. Mimo, iż brak oznaczenia na oponach mógłby przyczynić się do zmniejszenia kosztu produkcji praktyka ta nie jest stosowana.

Logo producenta

Pierwszym oznaczeniem, które rzuca się w oczy po zakupie czy wymianie opon jest logo producenta. Nie ma ono jednak żadnego wpływu na użytkowanie produktu, a wyłącznie pełni role estetyczne. Zazwyczaj znak producenta lokalizowany jest w bliskiej odległości z modelem samej opony. Producenci wykorzystują takie oznaczenie w celach marketingowych gdyż pełni ono rolę reklamy. Bardzo rzadko zdarza się, że nazwa modelu może skrywać jakieś dodatkowe informacji na temat samego jej zastosowania. Przydatne mogą być jednak adnotacje co do okresu w jakim opony mogą być stosowane – zimowe lub letnie.

Rozmiar opon – jedne z najważniejszych adnotacji

Bardzo duże znaczenie w kontekście użytkowania opon ma ich rozmiar. Dobiera się go bezpośrednio do modelu samochodu. Zastosowanie zbyt dużych bądź zbyt małych opon samochodowych mogłoby negatywnie wpłynąć na jakość użytkowania oraz komfort jazdy. W związku z tym oznaczenie opony zawiera również rozmiar opon. Jest on umieszczony jako zbiór liter i cyfr, który został oznaczony w zdefiniowany sposób przez Unię Europejską. Jest to sposób, dzięki któremu podejście jest jednolite i bardzo łatwo określić jest rozmiar opony. Pierwsza z liczb stanowi szerokość opony, która wyrażana jest w jednostce milimetr.

W zapisie rozmiaru opony znajdują się także informacje związane z profilem opony. Jest to nic innego jak wysokość ściany opony, która to określana jest względem krawędzi felgi oraz bieżnika. Wymiarowanie opon w tym aspekcie wyrażane jest w procentach. Ostatnim ale równie ważnym oznaczeniem związanym z wymiarem opony jest rozmiar felgi. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ do niej dopasowana jest opona. Przed takimi informacjami znajduje się litera R, a następnie liczba w ujęciu cali. Te wszystkie dane są wystarczające do tego, aby wiedzieć jaką oponę potrzebujemy do naszego auta.

O czym informuje indeks nośności i prędkości?

Indeks nośności to oznaczenia opony, które to umieszczane są zaraz za średnicą felgi. Ma on informować użytkownika o tym jaką maksymalną wagę jest w stanie utrzymać opona z założeniem wykorzystania najwyższej możliwej prędkości. Oznacza to, że maksymalne obciążenie przewidziane dla danego samochodu powinno być niższe niż zebrana ze wszystkich opon suma nośności. Wówczas ma się zapewnione bezpieczeństwo podczas jazdy. Z danymi na temat maksymalnej wagi jaką można przewozić można zapoznać się zaglądając do dowodu rejestracyjnego.

Kolejnym indeksem również umieszczanym na oponie jest tak zwany indeks prędkości. Jego oznaczenie charakteryzuje się literą, która ma oznaczać prędkość jaką można maksymalnie uzyskać korzystając z konkretnego modelu opon. Tego typu wartości nie są ustalane przypadkowo, a wręcz przeciwnie. Nad zbadaniem i uśrednieniem takiego indeksu pracują specjaliści wykonując szereg badań laboratoryjnych. Mają one za zadanie określić zdolność opony do wytrzymania przy konkretnej prędkości z konkretnym obciążeniem.

Co kryje się pod skrótem DOT?

Oznaczenia na oponach są również związane z tym kiedy dane opony zostały wyprodukowane. Jest to znacząca informacja, która w bezpośrednio sposób wpływa na bezpieczeństwo. DOT bo tak określa się to oznaczenie musi spełniać wymogi określone przez departament transportu. Jest to oznaczenie, które tworzy się z maksymalnie 12 znaków. Mają one określać numer seryjny. Ostatnie liczby to właśnie czas kiedy dane opony zostały wyprodukowane. Czyta się w dość nietypowy sposób. Za przykład może posłużyć liczba 3219 co będzie oznaczało, że dane opony zostały wyprodukowane w 39 tygodniu w roku 2019.

Niektóre osoby mogą się zatem zastanawiać nad tym czy zestaw opon zawsze będzie zawierał w sobie opony wyprodukowane w tym samym czasie. Otóż nie da się tego zapewnić, a wynika to przede wszystkim z tego, że wielu producentów czy sprzedawców korzysta z różnych dostawców, przez co komplet nie zawsze jest stworzony wedle jednej daty produkcji. Co więcej często opony będą pochodziły z innych fabryk ale w żadnym stopniu nie będzie to wpływało na użytkowanie czy też proces zużywania się takich opon. W oznaczeniu DOT to właśnie dwa pierwsze znaki będą mówić skąd dana opona pochodzi.

Czy istnieją oznaczenia związane z możliwością jazdy zimą?

Opony sprawdzają się w zależności od tego jaka panuje temperatura oraz warunki na zewnątrz. W związku z tymi potrzebami oraz wymaganiami stworzone zostały indywidualne rozwiązania zarówno na lato jak również na zimę. Nie ma co ukrywać, że okres zimowy dla aut i przemieszczania się jest o wiele bardziej wymagający. Zapewnienie bezpieczeństwa zależne jest od tego czy w miarę wcześniej właściciel zdecyduje się na wymianę swoich opon. Z tym zadaniem nie ma co zwlekać, gdyż jazda na oponach letnich podczas śniegu czy oblodzeniu będzie doprowadzała do częstej utraty przyczepności, a co za tym idzie może zakończyć się również wypadkiem.

Chcąc wiedzieć czy nasze opony są zimowe można sprawdzić to na ich oznaczeniu – M+S lub 3PMSF, które to jest jedyną akceptowalną adnotacją informującą o tym, że dane opony będą sprawdzać się także w okresie letnim. Prezentuje się ona w postaci znaku szczytów górskich oraz płatka śniegu. Jeśli na oponie znajdzie się taki symbol to będzie to znaczyło tyle, że opona posiada testy uznawane przez UE. Są to testy, które opierają się na tym, aby określić czy opona będzie gwarantowała wymagane hamowanie nawet podczas trudnych warunków jak śnieg i lód. Takie oznaczenie może sprawiać problemy w przypadku rozwiązań wielosezonowych, gdzie nie zawsze ma się pewność skuteczności.

Inne przydatne oznaczenia na oponach

Dla właścicieli samochodów bardzo ważną informacją jest także to jakie maksymalne ciśnienie można wtłoczyć do opony. Brak takiej wiedzy może doprowadzić do zbyt dużej dawki, a co za tym idzie rozerwania elementu. Max Inflation to wartość, która podawana jest w kilopaskalach. Poza informacją na temat maksymalnego ciśnienia pod uwagę należy wziąć także inne czynniki, które będą decydować o tym jakie ciśnienie będzie najbardziej optymalne. Chodzi tu przede wszystkim o to w jakich warunkach wykorzystywane jest auto, jaka jest jego masa czy też obciążenie.

Właściciele mogą mieć trudności z samodzielną wymianą opon dlatego też często zadanie to kierowane jest w stronę bardziej doświadczonych osób. W kontekście montażu również istnieją symbole, które mogą ułatwić to zadanie. Jest to między innymi oznaczenie opon kierunkowych, gdzie umieszczona strzałka informuje o prawidłowym kierunku ale także adnotacja związana z oponami asymetrycznymi mówiąca o stronie montażu.

Popularne wpisy blogowe:

Małe samochody osoboweczy tylko do miasta?
Znaki zakazuopis, wygląd, znaczenie znaków zakazu
Kontrolki samochodoweco oznaczają?
Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?
Aktualne dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Kunaniszczyciel Twojego auta
Wymiana kół i oponnajważniejsze zasady
Sprzedaż auta oraz kupno autavademecum wiedzy
Prawo jazdy krok po kroku
Tablice rejestracyjne – skąd pochodzi auto?
Fastback – klasyka gatunku
Sportowe auto na polską kieszeń
Pickup – auto w amerykańskim stylu
Crossover – uniwersalny miejski samochód
Najpopularniejsze auta coupe – wybierz swój model!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl