Jak poznać historię auta z komisu?

Zakup samochodu u wielu osób jest bardzo stresującym wydarzeniem. Dzieje się tak, ponieważ taka transakcja wiąże się również jednorazowo z dość wysokim kosztem. Należy jednak podchodzić do tego tematu w odwrotny sposób i przede wszystkim analizować jakie korzyści zyskuje się.

Spis treści:

Właściciele aut na co dzień mają o wiele mniejsze problemy z dotarciem do jakiś miejsc. Nie muszą przejmować się tym czy muszą skorzystać z komunikacji miejskiej. Są sami odpowiedzialni za to, o której godzinie wyruszą z domu oraz jaki będzie ich ostateczny cel. Mogą dowolną ilość razy zmieniać trasę w celu uniknięcia korków czy załatwienia czegoś po drodze. Przy tym wszystkim nie wolno zapominać także o niebywałym komforcie. W aucie jesteśmy sami. Nie ma narażenia na tłok czy brak miejsca siedzącego. Możemy zabrać ze sobą pasażera ale nie jest to nasz obowiązek. Jak widać ilość zalet płynąca z zakupu auta jest ogromna.

Przechodząc do mniej przyjemnych rzeczy należy przeanalizować również koszty jakie będziemy ponosić przy zakupie oraz po transakcji. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż wiele osób zapomina o tym, że po kupnie auta samochód również generuje wydatki. Jest to związane przede wszystkim z utratą paliwa ale także ubezpieczeniem czy też usuwaniem usterek. Chcąc zaoszczędzić podczas pierwszego kroku czyli przy zakupie dobrze jest wybrać auto z komisu. Takie miejsca charakteryzują się przede wszystkim tym, że oferują pojazdy, które zostały skupione od wcześniejszych właścicieli. Tym samym ich wartość jest niższa ale nie powinno się to automatycznie wiązać z mniejszą funkcjonalnością. Auta używane są tak samo sprawne jak te pochodzące z salonów, a jest to zasługa tego, że możliwe jest sprawdzanie przebiegu auta, a także tego czy nie występują żadne usterki. Odkąd pojawiła się taka możliwość znacznie zmniejszyły się obawy co do zakupu aut używanych.

Wybór auta niezależnie od tego czy kupowany jest od osoby prywatnej czy z komisu zawsze powinien być adekwatny do naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że każdy może użytkować auto w inny sposób. Jedni potrzebują środka transportu wyłącznie aby dotrzeć przykładowo do pracy. Inni natomiast mogą wykorzystywać go w celach służbowych czy też często udawać się w dłuższe podróże. W takich okolicznościach inna będzie wielkość auta, wyposażenie czy też przebieg. Cały proces wyboru powinien zatem oprzeć się na skonstruowaniu kilku założeń jakie dane auto powinno spełniać i na tej podstawie dobrze jest rozpocząć poszukiwania. Oczywiście odwiedzając komis liczyć można na wsparcie i informacje na temat tego jak sprawdzić historię pojazdu. Jest to metoda, dzięki której można uniknąć niemiłego zaskoczenia.

Zakup u używanego samochodu – co należy wiedzieć?

Bardzo dużo osób kupując używany już wcześniej samochód obawia się, aby nie kupić tak zwanego kota w worku. Oczywiście komisy nie mają w interesie tego aby zatajać prawdę, ponieważ mogłoby to dla nich skończyć się utratą reputacji. Kupując samochód bardzo ważne jest, aby dokładnie mu się przyjrzeć. Same oględziny zewnętrzne nie będą tutaj wystarczające szczególnie jeśli sama transakcja opiewa na wysoką wartość. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jak sprawdzić historię auta i nie ma się co dziwić, ponieważ takich zadań nie wykonuje się na co dzień. Z racji, iż jest to spory wydatek dobrze jest jednak przejść przez ten proces. Sprawdzanie historii pojazdu w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne, gdyż każdy chce się zabezpieczyć.

Historia auta pozwala na uzyskanie informacji o jego wadach nawet tych, które sprzedawca stara się ukryć. Nawet wiedza, która z pozoru wydaje się mało ważna w kontekście długoterminowego użytkowania może być istotna. Często nawet zagadnienia związane z wyposażeniem samochodów mogą wskazać na to, że sprzedawca stara się ukryć jakieś niedoskonałości. Popularnym zabiegiem w autach powypadkowych jest stosowanie zamienników. Sprawdzenie samochodu warto więc rozpocząć w pierwszej kolejności od dokładnego obejrzenia lakieru, a także tapicerki. Dobrą praktyką, która może pomóc w określeniu zużycia jest również porównanie auta ze zdjęciem z przeszłości. Historia pojazdu może być także związana z użytkowaniem go jako taksówka, co jednoznacznie wskazuje na to, że podlegał on częstej eksploatacji więc części mogą być mocno zużyte.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

W dzisiejszych czasach skontrolowanie jak wyglądała historia pojazdu nie jest już tak ciężkie, ponieważ istnieje taka usługa wpisana w zakres działania Ministerstwa Cyfryzacji. Co ciekawe taka usługa nie jest płatna, dlatego warto z niej korzystać nawet jeśli jesteśmy pewni pochodzenia. Taka baza pozyskuje informacje z wielu źródeł i raczej ciężko jest, aby ktokolwiek był w stanie zataić informację. To samo dotyczy osób posiadających auta za granicą. Oni również są dokładnie skontrolowani przez co wszelkie próby zatajenia danych są wykrywane i łatwe do sprawdzenia.

Korzystając z takiego wariantu ma się możliwość sprawdzenia nie tylko jaki był przebieg ale także informacje związane z tym jakiej pojemności jest silnik oraz jego moc. Można także łatwo określić jaki rodzaj paliwa jest niezbędny w danym samochodzie. Kolejną kwestią jest historia związana z wykonywaniem badań technicznych. Znajdują się tam informacje na temat wszystkich wykonanych przeglądów, a także to czy dany pojazd posiada aktualne badanie. Nie da się również uniknąć sprawdzenia licznika, ponieważ znajduje się tam wiedza na temat odczytu już z roku 2014, który ma właśnie zabezpieczać przed próbami oszustwa. Osoby kupujące używane auto mają również szansę przejrzenia listy wcześniejszych właścicieli oraz to czy pojazd nie był skradziony. Zakres informacji jest zatem bardzo szeroki.

Co trzeba posiadać, aby sprawdzić auto?

Nie możemy oczekiwać, że osoba sprzedająca nam auto odda nam je do samodzielnego sprawdzenia. Takie czynności często wykonuje się w towarzystwie osoby sprzedającej. Można poprosić o to, aby udać się na najbliższą stację diagnostyczną, gdzie uzyskamy szczegółowy raport. Chcąc dokonać sprawdzenia z bazy to potrzebujemy przede wszystkim mieć wgląd do numeru rejestracyjnego, numer VIN oraz datę kiedy dane auto zostało pierwszy raz zarejestrowane. Takie informacje można na spokojnie pozyskać od potencjalnego sprzedawcy. Sama próba uniknięcia podania takiej wiedzy może zasugerować, że dana osoba chce coś przed nami ukryć. W takich okolicznościach najlepiej jest zrezygnować z zakupu.

Zdarza się, że niektóre osoby obawiają się zakupu od osoby obcej auta używanego. W takich sytuacjach niektórzy korzystają ze wsparcia osób bardziej doświadczonych. Niektórzy mają możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego mechanika. Jest to osoba, która wie jakie miejsca sprawdzać. Nie jest to jednak konieczne ale może być pomocne dla osób, które mają małe doświadczenie w zakresie wiedzy na temat aut.

Czy zakup z komisu jest bezpieczny?

W dobie kiedy sprawdzanie przebiegu auta jest możliwe zakup nawet z komisów jest w pełni bezpieczne. Tego typu miejsca skoncentrowane są właśnie na sprzedaży i odkupie samochodów, dlatego też dla tych miejsc ważna jest ogólna opinia. Wszystkie auta po odkupieniu są dokładnie sprawdzane właśnie pod kątem ewentualnych usterek tak, aby właściciele mieli pewność, że po zakupie nie będą narażeni na dodatkowe koszty. Oczywiście klient zawsze może poprosić o pokazanie informacji na temat historii samochodów.

Opcja zakupu z komisu staje się coraz bardziej popularna i jest to całkiem normalne, ponieważ można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy, a przy tym zyskać pojazd naprawdę dobrej jakości. Sama oferta jest mocno zróżnicowana, przez co zarówno osoby doświadczone, jak również początkujące mogą znaleźć dla siebie coś idealnego. O pomoc podczas wyboru zawsze można poprosić osoby zatrudnione w tym miejscu, gdyż mają oni największą wiedzę z tego tematu, a na podstawie przedstawionych potrzeb mogą o wiele szybciej przygotować spersonalizowaną ofertę. Z takim wsparcie nie trzeba przejmować się samym zakupem.

Popularne wpisy blogowe:

Małe samochody osoboweczy tylko do miasta?
Znaki zakazuopis, wygląd, znaczenie znaków zakazu
Kontrolki samochodoweco oznaczają?
Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?
Aktualne dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Kunaniszczyciel Twojego auta
Wymiana kół i oponnajważniejsze zasady
Sprzedaż auta oraz kupno autavademecum wiedzy
Prawo jazdy krok po kroku
Tablice rejestracyjne – skąd pochodzi auto?
Fastback – klasyka gatunku
Sportowe auto na polską kieszeń
Pickup – auto w amerykańskim stylu
Crossover – uniwersalny miejski samochód
Najpopularniejsze auta coupe – wybierz swój model!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl