Kategoria prawa jazdy AM – do czego uprawnia?

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zostać kierowcą skutera albo quada? Prawo jazdy AM może Ci w tym pomóc. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej kategorii. Informuje również o uprawnieniach, jakie daje tego typu prawo jazdy. To musisz wiedzieć!

Kategoria AM cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ jej zrobienie to najlepszy sposób na to, aby kierować maszynami, takimi jak skuter czy quad. Niegdyś nastolatkowie usieli wyrabiać kartę motorowerową. Teraz się to zmieniło i mają w obowiązku podejść do prawdziwego egzaminu na prawo jazdy! Szczegóły przedstawiamy w naszym artykule.

Spis treści:

Prawo jazdy kategorii AM – czym różni się od karty motorowerowej?

Jeszcze do 2013 roku w Polsce można było zrobić kartę motorowerową, żeby poruszać się przy użyciu skutera. Mogły z tej możliwości skorzystać już trzynastolatkowie! Trzeba jednak przyznać, że mogło to być dość niebezpieczne. To dlatego wprowadzono AM prawo jazdy, które dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Dzięki temu dowiesz się, czy warto przystępować do tego typu egzaminu.

W 2013 roku w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami. To właśnie tam zawarto nowe informacje na temat kategorii AM, która miała zastąpić popularną i znaną do tej pory kartę motorowerową. Co to oznaczało dla osób, które chciały ubiegać się o możliwość prowadzenia skutera? Przede wszystkim wzrosły koszty wyrobienia tego typu dokumentu. Wszystko ze względu na to, że zmieniła się forma egzaminu. Od 2013 roku jest on państwowy, a więc również droższy. Dotychczas karta motorowerowa była naprawdę tania i dość łatwo można było ją zdobyć. Teraz dla młodych ludzi jest znacznie trudniej.

Do czego uprawnia prawo jazdy kat. AM?

AM kategoria jest przeznaczona przede wszystkim dla nastolatków, a więc najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście zdobycie tego typu prawa jazdy nie uprawnia do tego, żeby jeździć autem. Trzeba jednak przyznać, że dzięki niej można poruszać się, a więc kierować większą liczbą pojazdów, niż w przypadku tradycyjnej i znanej dotychczas karty motorowerowej. Do czego zatem uprawniają prawa jazdy kat. AM?

Przede wszystkim osoba, która zda egzamin państwowy może poruszać się motorowerem, a więc dwukołowym czy trójkołowym pojazdem. Istotna w tym przypadku jest skokowa pojemność silnika spalinowego, która nie może przekraczać pięćdziesięciu metrów sześciennych. Z kolei silnik elektryczny może mieć moc 4 kW. Dodatkowo osoby, które zdadzą egzamin państwowy mogą również jeździć lekkim czterokołowcem, a więc na przykład quadem, który nie jest cięższy niż 350 kilogramów.

Rzeczywiście prawo jazdy AM cena jest wyższa, niż w przypadku karty motorowerowej, ale osoby, które je zrobią nie są ograniczone tylko do poruszania się motorowerem. Oczywiście to nie wszystkie obostrzenia. Kierowcy tego typu muszą się liczyć z tym, że mogą poruszać się z maksymalną prędkością 45 km/h.

Dużym atutem jest również to, że prawo jazdy kategoria AM uprawnia również do poruszania się pojazdem, który jest zbliżony standardami do tradycyjnego samochodu osobowego! To niesamowite, ponieważ młody człowiek może jeździć lekkim i kompaktowym pojazdem i w ten sposób dostanie się bez problemu z punktu A do punktu B. W tym przypadku mowa o takich samochodach jak Chatenet, Ligier, Aixam czy Microcar, które można również znaleźć na stronie internetowej Tanie Autka.

Jest to niewątpliwie świetny wybór dla młodych kierowców, którzy już nie mogą się doczekać możliwości prowadzenia samochodu osobowego. Jeżeli należysz do tego grona, z pewnością warto przemyśleć tę kwestię.

Kto powinien posiadać prawo jazdy kategoria AM?

Zastanawiasz się nad tym, czy testy na prawo jazdy AM są dla Ciebie właściwym wyborem? Już odpowiadamy na Twoje pytanie! Przede wszystkim jest to dokument niezbędny osobom, które chcą dowolnie poruszać się motorowerem albo quadem, a przy tym nie mają jeszcze ukończonych osiemnastu lat. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby, które już posiadają prawo jazdy kategorii A, B albo C już mają uprawnienia AM, a więc nie muszą ubiegać się o tego typu dokument i zdawać dodatkowym egzaminów. To bardzo istotne!

Dodatkowo motorowerem mogą jeździć bez prawa jazdy wszystkie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia przed 19 stycznia 2013 roku. To oznacza, że właśnie oni nie muszą robić dodatkowego prawa jazdy. Wystarczy, że wylegitymują się dowodem osobistym.

Kiedy można się ubiegać o prawo jazdy kat. A M?

Prawo jazdy AM ceny mogą być dość wysokie, ponieważ dochodzi do tego kwestia konieczności odbycia profesjonalnego kursu, a następnie zdania egzamin państwowego. Niestety, ale nie jest to łatwa kwestia, o czym należy pamiętać na co dzień. Kto i kiedy może się zatem ubiegać o prawo jazdy AM?

W przypadku karty motorowerowej mogły to być osoby, które ukończyły trzynaście lat. Najważniejsze było to, aby zdały kurs, a następnie egzamin. W przypadku prawa jazdy kategorii AM zmieniły się nieco te kryteria. Młodzi ludzie muszą bowiem poczekać do czternastego roku życia i dopiero wtedy ubiegać się o zdobycie dokumentu. Dużym atutem jest jednak to, że tego typu osoby mogą z powodzeniem rozpocząć szkolenie nieco wcześniej, bo nawet trzy miesiące przed ukończeniem czternastego roku życia.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii AM?

Zastanawiasz się nad tym, czy szkolenie na prawo jazdy kategorii AM jest skomplikowane? Postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Do wybranego ośrodka szkolenia kierowców powinieneś się wybrać z własnym numerem PKK. Tam też odbędziesz kurs teoretyczny oraz praktyczny. W szczególności istotny jest ten drugi, ponieważ pokaże Ci, w jaki sposób masz zachowywać się na drodze. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Każdy z kursów to około dziesięć godzin zajęć. Oczywiście będziesz trenować nie tylko na placu manewrowym, ale przede wszystkim w ruchu miejskim, co jest przecież dla Ciebie najważniejszym element.

Każda szkoła jazdy przygotowuje również wewnętrzny egzamin, aby sprawdzić, czy jesteś gotowy do tego, żeby przystąpić do testu państwowego. Nie jest to łatwa kwestia, ale wymaga cierpliwości oraz skupienia. Przede wszystkim Twój PKK zostanie odpowiednio uzupełniony o odpowiednie informacje, które są niezbędne do tego, żeby podejść do egzaminu państwowego. Dopiero później możesz się na niego zapisać.

Ile kosztuje kurs na tego typu prawo? Jest to bardzo często uzależnione od miejsca, w którym będziesz go robić. Zależy to przede wszystkim od wielkości miejscowości i konkurencji. Najczęściej ta kwota waha się w przedziale od pięciuset do tysiąca pięciuset złotych. Dla młodych, niepełnoletnich jeszcze osób jest to zatem całkiem sporo.

Jak wygląda test na prawo jazdy AM?

Kiedy uda Ci się pozytywnie przejść cały kurs, pora na test na prawo jazdy AM. Oczywiście również nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać! Przede wszystkim tego typu egzamin należy zrobić w jednym z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Jeżeli zatem mieszkasz w niewielkiej miejscowości, powinieneś się również nauczyć poruszać po drogach ze znacznie większym natężeniem ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty za egzamin, to za teoretyczny wynosi ona trzydzieści złotych, z kolei za praktyczny 140 złotych.

Jak wygląda egzamin teoretyczny? Dla części osób jest on bardzo wymagający. Przede wszystkim będziesz musiał odpowiedzieć aż na dwadzieścia pytań. Wszystkie są związane z przepisami ruchu drogowego. Do tego dochodzi jeszcze dwanaście pytań z zakresu wiedzy specjalistycznej. Tego wszystkiego nauczysz się na kursie teoretycznym, a więc zdecydowanie warto mieć to na uwadze. Cały test trwa zaledwie dwadzieścia pięć minut. Kiedy zdasz go pozytywnie, dopiero wtedy możesz przystąpić do egzaminu praktycznego.

Istotne jest to, że podejście do egzaminu praktycznego wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich ubrań, które będziesz mieć na siebie. Przede wszystkim musisz mieć buty na płaskiej podeszwie, które są wiązane albo zapinane. Ubierz również spodnie z długimi nogawkami, kurtkę z długimi rękawami, która jest zapinana na guziki, zamek albo zatrzaski. Nie zapomnij także o rękawicach, które zakryją całe Twoje dłonie. Z kolei WORD zapewni Ci kask, kamizelkę, a także niezbędne do jazdy ochraniacze na łokcie oraz kolana.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl