Top 6 dostawczaków

W roku 2021 w Polsce zarejestrowano niemal 74 tys. aut dostawczych. To dane przekazane przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Zakup pojazdu poprzedzony jest jednak wnikliwą analizą. Sprawdźmy więc, które dostawczaki są najchętniej wybierane przez przedsiębiorców?

Spis treści:

auta dostawcze

Kłopoty w raju

Przez ostatnie lata sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie wyglądała zbyt różowo. Małe auta dostawcze nie były produkowane w takim nakładzie, jakby tego oczekiwano w 2021 roku. Przez trwającą pandemię produkcja została mocno ograniczona, a w niektórych przypadkach fabryki stanęły. Brakowało części, ludzi i możliwości pracy. Nie ostudziło to jednak zapału kupujących, którzy ustawiali się w kolejce, oczekując na swoje małe auto dostawcze. Ostatecznie nowe samochody trafiły do swoich właścicieli.

Wpływ na tę sytuację miało kilka czynników. Najważniejszą z nich były zaburzenia w łańcuchu dostaw. To niezwykle istotny aspekt dla płynnego funkcjonowania koncernu. Nie bez znaczenia był także wzrost kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem działalności. Należy pamiętać także o wzroście cen paliwa, co przełożyło się też na ostateczny koszt samochodów. To wszystko składa się na przekierowanie uwagi klienta, na rynek aut używanych.

Które samochody cieszyły się największym zainteresowaniem?

W 2021 roku samochody małe mimo trudności były wciąż rejestrowane przez przedsiębiorców. Największy wzrost zainteresowania, w porównaniu do 2020 roku odnotowała Toyota. Liczba rejestracji wzrosła w tym przypadku o niemal 70%. Straty za to liczyła Dacia, której liczba rejestracji spadła o nieco ponad 37%. Jeśli jednak chodzi o to, które samochody były najchętniej kupowane, to bezsprzeczny tytuł lidera wędruje do Renault. Na drogach pojawiło się przeszło 14 tysięcy pojazdów. Zainteresowanie klientów wzrosło o 58% w porównaniu do roku 2020.

Sześć najpopularniejszych marek

Gromadząc dane, dotyczące sprzedaży poszczególnych modeli, udało się wyłonić małe samochody dostawcze, które sprzedawały się najlepiej w 2021 roku. Przygotowaliśmy zestawienie TOP 6 takich dostawczaków.

6. Peugeot – Modele Boxer i Partner cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród kupujących. To marka, która w ubiegłym roku sprzedała polskim firmom w sumie kilka tysięcy egzemplarzy najpopularniejszych modeli.

5. Mercedes – koncern oferuje małe dostawczaki, spośród których model Sprinter cieszy cię największym uznaniem wśród kupujących. W Polsce zarejestrowano niemal 6 400 aut tej marki. To spadek o prawie 11%, w porównaniu do roku 2020.

4. Iveco – tu największym zainteresowaniem cieszył się dostawczak Daily. W sumie liczba zarejestrowanych pojazdów od producenta oscyluje wokół 6 700 sztuk. Firma odnotowała wzrost zainteresowania, w porównaniu z rokiem 2020 o 56%.

3. Fiat – tu największym zainteresowaniem cieszyły się modele Doblo i Ducato. Wato wspomnieć, że ten drugi był drugim najlepiej sprzedającym się autem od włoskiego producenta. W 2021 roku zarejestrowali niemal 9 000 sztuk pojazdów, pochodzących od tego koncernu. Firma zanotowała prawie 12% wzrost sprzedaży.

2. Ford – w 2021 roku zarejestrowano w Polsce prawie 10 000 samochodów dostawczych od amerykańskiego producenta. Firma odnotowała niemal 26% wzrost sprzedaży, w porównaniu z rokiem 2020.

Najpopularniejszy mały dostawczak od firmy to niezmiennie, od lat Transit. Teraz mamy do czynienia z nową generacją – Custom. Model ten nakreśla kierunek, w którym chce podążać firma. Klienci mogą sięgać po jej hybrydową wersję. W modelu znajdziemy inteligentny ogranicznik prędkości oraz Blind Spot Alert. Pod maską drzemie wysokoprężna jednostka napędowa EcoBlue. Można kupić go z mocą 105, 130 i 170 KM. W ofercie znajduje się też seria 300, która potrafi zagwarantować jeszcze większe oszczędności. Silnik o mocy 105 KM, wyposażono w funkcję Stop&Start, a także funkcję kontroli przyspieszania.

1. Renault – To niekwestionowany król roku 2021 na rynku motoryzacyjnym w Polsce. Kupiono i zarejestrowano nieco ponad 14 000 pojazdów producenta. Firma zaliczyła rekordowy wzrost, w porównaniu do domu 2020. Mowa o 58%.

Najpopularniejszym modelem jest mały samochód dostawczy – Master. Produkowany we Francji dostępny jest w kilku wersjach. Jako 4-drzwiowy: furgon, kombivan, minibus oraz podwozie z podwójną kabiną, a także jako 2-drzwiowe podwozie do zabudowy. To model bliźniaczy dla Opla Movano. Projekt nadwozia jest prosty, z charakterystycznymi reflektorami. Klienci wybierają go nie tylko ze względu na cenę. Te małe dostawczaki posiadają poduszki powietrzne, ABS z elektronicznym korektorem siły hamowania EBV, ESP – system stabilizacji toru jazdy, a także układ kontroli trakcji.

Dostawczaki o różnej wielkości

W ofertach poszczególnych koncernów znajdują się samochody dostawcze małe, różnych wielkości. To sprawia, że można dobrać je w zależności od swoich potrzeb. Są takie, które nie przysparzają dodatkowych trudności i możliwe jest zaparkowanie ich nawet w podziemnych garażach. Świetnie radzą sobie także z krętymi i wąskimi miejskimi ulicami.

Pojemność załadunku również zależy od wielkości dostawczaka. Samochód osobowo-dostawczy może za to sprawdzić się w krótkich transportach osób lub w firmie budowlanej, remontowej, w którym kilku specjalistów musi dostać się na miejsce zlecenia, a przy okazji zapakować niezbędny sprzęt oraz narzędzia.

A może bardziej eko?

Mały samochód osobowy lub w formie dostawczaka może być też bardziej eko. Coraz więcej producentów oferuje je bowiem w ofercie pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Teraz znajdują się one w asortymencie większości koncernów. Warto zwrócić tu uwagę na Renault, który oferuje model Kangoo Z.E., a następny w kolejności jest w pełni elektryczny Master. Jeśli zależy Ci na niskiej emisji spalin, warto zapoznać się też z ofertą Volkswagena, który proponuje eCraftera czy Nissana i jego eNV200. Wspomniany w rankingu Mercedes również oferuje elektryczną opcję Sprintera. A to zaledwie czubek góry lodowej.

Wydawać by się mogło, że elektryki to duży wydatek. Tak było jeszcze kilka lat temu. Teraz, gdy elektromobilność jest nie tylko na czasie, ale wręcz wymagana, koszty zakupu takiego dostawczaka są o wiele niższe. Przedsiębiorcy korzystają z tej opcji, ponieważ sporo na niej zyskują. To nie tylko niższy koszt utrzymania, ale także sporo ulg, oferowanych przez miasta (np. darmowe parkowanie). Sporo na tym polu mogą zdziałać też plany rządu, dotyczące dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych.

Gdzie kupić dobrego dostawczaka?

Choć rynek motoryzacyjny powoli się stabilizuje, nadal trudno jest znaleźć tanie samochody dostawcze. Poza tym wciąż obowiązują kolejki na zakup tych nowych sztuk. Niektóre przekraczają nawet pół roku oczekiwania. Dziś nawet leasing nie stanowi problemu dla zakupu używanego auta. Jeśli jest ono w dobrym stanie i nie ma wielu lat na karku, istnieje możliwość sfinansowania zakupu w taki właśnie sposób. Z tego względu warto rozejrzeć się w komisach, również tych internetowych.

Tanie Autka to nie tylko samochody osobowe, ale także auta dostawcze, które spełniają najsurowsze normy i wygórowane oczekiwania. Znajdziesz u nas pojazdy w pełni sprawne, które pomogą funkcjonować Twojej firmie. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki oraz filtrów, aby znaleźć pojazd, który najbardziej Cię interesuje. Określ budżet, rocznik, przebieg, markę, a po chwili ujrzysz proponowane przez nas wyniki. Każdy pojazd opatrzony został fotografiami oraz szczegółowym opisem. Pamiętaj, że warto skontaktować się ze sprzedającym i osobiście obejrzeć dostawczaka na żywo. Sprawdź kondycję nadwozia i podwozia, stan drzwi i klap, a także wybierz się na jazdę próbną!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl