Jak wybrać pierwszy motocykl?

Dwa kółka nosi się w sercu. To pragnienie wielu, przede wszystkim, młodych osób. Miłość ta jednak pozostaje w sercu na zawsze. Decyzję o zakupie warto gruntownie przemyśleć. Będzie miała ona bowiem ogromny wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale i na Twoje umiejętności.

Spis treści:

pierwszy motocykl

Na co więc zwrócić uwagę, gdy szukasz pierwszego motocykla?

Zacznijmy od tego, że zanim kupisz motocykl, warto nauczyć się na nim jeździć. Jak tego dokonać bez sprzętu? To proste, należy zapisać się do szkoły nauki jazdy. Postaw na tę, która cieszy się renomą i dużą zdawalnością. Ogromną zaletą będą motocykle w dobrym stanie (nie każdy OSK o to dba). Podczas lekcji poznasz teorię dotyczącą ruchu drogowego, nauczysz się też opanowywać motocykl, a także nim jeździć. Gdy będziesz gotów, przystąpisz do egzaminu na prawo jazdy kategorii A. Gdy zdasz, nadejdzie czas za zakup własnej maszyny.

Nie ulegaj presji

Wielu użytkowników motocykli chciałoby maszyny, która mknie niczym wiatr, przyciąga zazdrosne spojrzenia i pozwala na wykonywanie najróżniejszych ewolucji. Pierwszy motocykl powinien być jednak wybrany z rozwagą.

Motocykl dla początkującego to ogromne wyzwanie. Na nim bowiem będziesz tak naprawdę uczyć się jeździć. Na to składa się nie tylko przekręcanie manetki gazu. To również nauka jego masy, utrzymania odpowiedniego balansu, a także hamowania. Nie bez znaczenia jest również wjeżdżanie i wychodzenie z zakrętów tak, aby nie wylądować na drodze. Zanim więc ulegniesz emocjom, kieruj się rozsądkiem.

Motocykl dla początkujących nie powinien mieć dużej mocy, ani specjalnie pojemnego silnika. O wiele lepszym wyborem będzie raczej spokojny motocykl turystyczny dla początkującego, który nie angażuje w jazdę całego ciała, pozwala na spokojną i bezpieczną jazdę. Wybór 600 cm3 pozostaw sobie na chwilę, w której nabędziesz już doświadczenia. Przy regularnej jeździe i rozwijaniu umiejętności ta z pewnością dość szybko nadejdzie.

Nie powinno się więc ulegać presji i oczekiwaniom, szczególnie rówieśników, którym motocykliści kojarzą się przede wszystkim z szybką i brawurową jazdą. Dopasuj motocykl do własnych umiejętności i oczekiwań. Pamiętaj jednocześnie o tym, aby wybrać maszynę, która będzie Ci się podobać.

Wielkość ma znaczenie

Motocykle dla początkujących, szczególnie te pierwsze, powinny być lekkie. Dzięki temu nie będziesz koncentrować się na kontrolowaniu ich ciężaru podczas jazdy. Cała Twoja uwaga skupi się na prawidłowym wykonywaniu manewru i utrzymaniu równowagi. Również o wiele łatwiej będzie się nim zatrzymać, a później na nowo ruszyć w drogę. Gdy zajdzie konieczność balansowania na maszynie, nie będzie to stanowić dużego wyzwania. Motory dla początkujących powinny pozwolić Ci swobodnie wyhamować przed wejściem w łuk. Waga jednośladu powinna być niemalże kluczowym wyznacznikiem tego, czy warto zainwestować w ten konkretny swój pierwszy motocykl, czy lepiej szukać modelu bardziej przyjaznego osobom bez doświadczenia.

Lekki motocykl typu naked

Jeśli zastanawiasz się jaki motocykl na początek, dobrym wyborem będzie maszyna typu naked. To jednoślad o zmniejszonej wadze, a jednocześnie pozbawiony elementów, które generują dodatkowe koszty. Motocykl jest niezwykle uniwersalny i pozwala na naukę jazdy, dostosowanej do późniejszych wyborów, dotyczących maszyn. Jeśli przesiądziesz się nawet na choppera lub crossa – jednoślady te nie będą miały przed Tobą tajemnic.

Przez ograniczenie materiałów, użytych w maszynie, nie będziesz mieć do czynienia również z dodatkowymi kosztami, w sytuacji, w której zdarzy Ci się upadek na motocyklu. Owiewki nie zostaną zarysowane, bo po prostu ich nie będzie.

Jest to lekka maszyna, która pozwala Ci się skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, czyli na szkoleniu techniki jazdy. Nie rozwija jednocześnie zawrotnych prędkości, więc nie powinieneś mieć większego problemu z opanowaniem go nawet na wymagającej nawierzchni.

Na początek: motocykl turystyczny?

Klasyczny motocykl również sprawdzi się podczas zdobywania doświadczenia. Są dość lekkie i zapewniają komfortową pozycję podczas podróży. Ze względu na to, iż sylwetka na nich musi być wyprostowana, nie rozwijają dużych prędkości, a jazda odbywa się raczej w sposób rekreacyjny, umożliwiając zwiedzanie i podziwianie okolicy. To również motocykl dla wysokich, który pomaga w pokonaniu tego poligonu doświadczalnego.

Lekki motocykl turystyczny pozwoli Ci opanować podstawowe manewry, bez odwracania Twojej uwagi. To również świetny sposób, aby oswoić się z maszyną i rozwijać technikę jazdy. Warto pamiętać, że na „turystykach”, motocyklista przybiera inną pozycję, niż ta, którą wymusza motocykl ścigacz. Dzięki temu ma większą kontrolę nad maszyną. Warto jest stopniować poziom trudności i po opcji turystycznej, wybrać szosowo-turystyczną, a dopiero później ścigacz.

Kwestie, o których warto pamiętać

Zastanawiając się jaki motor na początek, warto pamiętać o przygotowaniu planu działania. Przede wszystkim określ budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup pojazdu. I nie rób tego sam. Skorzystaj z porady kogoś doświadczonego. Dobrze jest przygotować sobie konkretny plan, którego wytycznych będziesz się trzymać.

  1. Nie lekceważ zdania wybranego przez siebie doradcy. Może on bowiem przedstawić swoje obserwacje, przeglądając najlepsze motory. Słuchaj bacznie jego argumentów i uwzględniaj je przy podjęciu decyzji. Może zwrócić uwagę na kwestie, które nie przyszłyby Ci do głowy.
  2. Cena nie zawsze powinna grać pierwsze skrzypce. Jeśli zdecydujesz się na wiekowy, bardzo tani motor dla początkujących, może Ci się to odbić czkawką. Taki sprzęt prawdopodobnie będzie szybko wymagał wizyty u mechanika. Do tego używanie go może nie być do końca bezpieczne.
  3. Zawsze oglądaj motocykle na żywo. Nie wybieraj ich wyłącznie na podstawie zdjęć, opisu i rozmowy telefonicznej. Na wizytę zabierz ze sobą eksperta. Może jakiś zaprzyjaźniony mechanik?
  4. Tak, jak w przypadku samochodów, tak samo jeśli chodzi o motor dla początkującego, kupowany z drugiej ręki – sprawdź numer VIN. Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat sprzętu, który oglądasz.
  5. Uwzględnij to, czego naprawdę potrzebujesz. Mierz siły na zamiary. Jeśli nie jesteś wytrawnym motocyklistą, zrezygnuj z szybszego jednośladu.
  6. Zawsze wybierz się na jazdę próbną. Niech nie będzie to długa trasa, ale taka, która pozwoli Ci sprawdzić kondycję motocykla.
  7. Nie wybieraj się od razu w długą podróż. Zanim zdecydujesz się na podbój świata, koniecznie sprawdź jego stan w serwisie i dokonaj wszelkich niezbędnych napraw.
  8. Pamiętaj kaskach i ochraniaczach. Dbaj o swój komfort oraz bezpieczeństwo.

Kupuj w sprawdzonych miejscach

Dziś motoryzacja obecna jest niemal wszędzie. Samochody i motocykle można kupić na giełdach, znaleźć ogłoszenia na parkingu, pod blokiem oraz w internecie. Z uwagą dobierz więc miejsce, w którym będziesz szukać ogłoszeń. Niech będzie to najlepiej portal, zaufany – taki, jak Tanie Autka.

W naszej ofercie z pewnością znajdziesz odpowiedź na pytanie jaki pierwszy motocykl warto wybrać, zgodnie ze swoimi potrzebami. Określ swój budżet, zaznacz interesujące Cię parametry oraz marki. Dzięki tym filtrom otrzymasz wyniki, które przygotują dla Ciebie wstępną selekcję. Każda z maszyn została dokładnie opisana, poznasz też jej parametry techniczne. Oferty opatrzone są fotografiami, które powinny oddawać ich aktualny stan.

Bardzo istotne jest jednak to, że nie musisz kupować motocykla, sugerując się wyłącznie tym, co znajduje się w naszym portalu. Zachęcamy do podejmowania interakcji ze sprzedającymi. Warto spotkać się z nimi twarzą w twarz i na żywo obejrzeć motocykl, który Cię interesuje. Będziesz mógł wówczas skonfrontować informacje z naszego portalu z rzeczywistością.

Mamy nadzieję, że znajdziesz u nas zarówno upragniony pierwszy motocykl, jak i te kolejne, które będą wymarzonymi maszynami dla doświadczonych motocyklistów. Życzymy Ci szerokiej i bezpiecznej drogi!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl