Jakimi pojazdami można jeździć na kategorię B?

Kategoria B jest najpowszechniejszym dokumentem uprawniającym do poruszania się na polskich drogach. Okazuje się jednak, że upoważnia Cię nie tylko do jeżdżenia samochodami osobowymi. Jest to również najlepszy sposób na to, żeby jeździć nieco innymi. Jakimi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym krótkim artykule.

Prawo jazdy kategorii B kojarzy się przede wszystkim z samochodem osobowym. Słusznie, ponieważ uprawnia do poruszania się właśnie tego typu pojazdami. Okazuje się jednak, że ich lista jest znacznie dłuższa, a wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakie posiada!

Spis treści:

Prawo jazdy B to nie tylko samochody osobowe

Warto na co dzień pamiętać o tym, że prawo jazdy kategoria B uprawnia nie tylko do poruszania się samochodami osobowymi czy niewielkimi autami dostawczymi. Możesz bowiem jeździć pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony! Jest to bardzo istotny parametr, o którym należy pamiętać na co dzień. Przede wszystkim ta dopuszczalna masa całkowita jest określona w ustawie o prawie ruchu drogowego.

Możesz jeździć zatem nie tylko tradycyjnymi autami osobowymi czy SUV-ami, ale również nieco większymi. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby mierzyć siły na zamiary, a więc tylko najlepsi kierowcy są w stanie poradzić sobie z takimi autami. W końcu zestaw na poziomie 3,5 tony to naprawdę bardzo dużo! Czym można jeździć na kat. B?

Małymi dostawczakami. Możesz zatem z powodzeniem wsiąść nie tylko w popularne Kangoo czy Volkswageny Transportery, ale również poprowadzić Sprintera czy Craftera, co już na wielu osobach robi spore wrażenie. Ponadto możesz z powodzeniem prowadzić również pick-upy, które dość rzadko pojawiają się na europejskich, a w szczególności polskich drogach. Jeżeli jednak chciałbyś taki samochód, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spełnił swoje marzenie.

Dużym atutem jest również możliwość jazdy małym busem oraz sporym vanem! Pamiętaj jednak o tym, że na pokład nie możesz zabrać więcej niż osiem osób. Łącznie z kierowcą może być ich zaledwie dziewięć, o czym nie wolno zapominać. Jeżeli chcesz przewozić większą liczbę osób, postaw na zrobienie prawa jazdy na autobus. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możesz również jeździć kamperami. Prawo jazdy na samochód będzie w tym przypadku w zupełności wystarczające, a więc zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości! Możliwości są zatem ogromne, zdecydowanie warto z nich skorzystać.

Jakie przyczepy można ciągnąć na prawo jazdy kategorii B?

Kat. B prawa jazdy upoważnia Cię również do ciągnięcia przyczepy za samochodem. Możesz zatem z powodzeniem holować przyczepę, która nie została wyposażona w hamulec najazdowy. Może mieć dopuszczalną masę całkowitą na poziomie do 750 kilogramów. Oczywiście warto również pamiętać o tym, że cała, łączna masa zestawu nie powinna przekraczać 4,25 tony! To bardzo istotne! Jeżeli jednak przyczepa jest cięższa i została wyposażona w hamulec, auto oraz przyczepa łącznie mogą ważyć maksymalnie 3500 kilogramów.

Oczywiście musisz wiedzieć, w jaki sposób poruszać się po polskich drogach z przyczepą. To bardzo istotne i ma wpływ na bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli zatem czujesz się za kółkiem niepewnie – lepiej zrezygnuj z tego pomysłu.

Kategoria B prawo jazdy, a motocykle

Prawo jazdy kat. B uprawnia również do poruszania się motocyklami. Istotne jest to, że mogą one mieć maksymalną pojemność skokową na poziomie 125 ccm. Możesz zatem z powodzeniem jeździć nie tylko skuterami, ale również motocyklami. Warto jednak pamiętać o tym, że maksymalna prędkość na drodze, jaką będziesz mógł osiągnąć nie może przekroczyć 130 km/h. Taki środek transportu rewelacyjnie sprawdzi się w dużych, zatłoczonych miastach. Możesz również wybrać się na letnią wyprawę dwukołowcem, aby cieszyć się pędem wiatru we włosach. Na pewno jest to wspaniały wybór dla wszystkich osób, w szczególności mężczyzn, którzy zawsze marzyli o to, żeby przemierzać szosy na motocyklu, a przy tym nie chcą robić prawa jazda kategorii A.

Ile osób można przewozić na kat. B?

Prawo jazdy kat. B uprawnianie są bardzo jasno sprecyzowane. Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że możesz maksymalnie przewozić osiem osób. Dziewięć razem z Tobą, czyli kierowcą. To bardzo istotne i należy o tym pamiętać na co dzień. Jeżeli z kolei poszukujesz pojazdu, nie tylko samochodu osobowego, ale również nieco większego samochodu, a więc dostawczaka czy po prostu przyczepy, na stronie internetowej Tanie Autka znajdziesz kilka różnorodnych propozycji, z których zdecydowanie warto skorzystać. Odwiedzaj zatem stronę regularnie i bądź na bieżąco z nowościami.

Czym można jeździć na kat. B? Trójkołowcami!

Jeżeli chodzi o prawo jazdy kat. B, to osoby, które posiadają mogą również kierować trójkołowcem. Najważniejsze jest jednak to, żeby sprawdzić w tym przypadku kilka różnorodnych rzeczy. Istotne jest to, żeby jeździć pojazdem z homologacją L5e. Dodatkowo ważna jest również minimalna odległość pomiędzy kołami, które znajdują się na jednej osi. Ta z kolei nie może być mniejsza niż 460 mm. Oczywiście trójkołowiec powinien mieć także hamulec postojowy.

A co z czterokołowcami?

Kat. B prawo jazdy to także możliwość jazdy czterokołowcami. W tym przypadku dzieli się je na dwie grupy. Pierwsza z nich to lekkie czterokołowce. Maksymalna prędkość wynosi zatem 45 kilometrów na godzinę. Z kolei, jeżeli chodzi o całkowitą masę to jest trzysta pięćdziesiąt kilogramów. Podobne pojazdy kiedyś były nazywane motorowerami.

Jest jeszcze druga grupa pojazdów. W tym przypadku mowa o lekkich pojazdach do czterystu kilogramów, które służą do przewozu osób, a także pięćset pięćdziesiąt kilogramów, które służą do przewozu rzeczy. Musisz jednak wiedzieć o tym, że podróżując tego typu czterokołowcami musisz mieć na sobie kask. Jeżeli jednak chcesz jeździć czterokołowcem na drodze publicznej, musi on mieć homologację, tablicę rejestracyjną oraz wykupioną polisę OC. To wszystko ma znaczenie. Wszystkie te formalności powinny zostać spełnione.

W tym zestawieniu nie może zabraknąć ciągnika rolniczego

Wiele osób nie wie o tym, że posiadając prawo jazdy kategorii B może również jeździć ciągnikiem rolniczym. Jeżeli chcesz się nim poruszać po drogach publicznych, wcale nie musisz mieć prawa jazda kategorii T. Oczywiście musisz pamiętać o kilku warunkach, które powinieneś spełnić. Przede wszystkim istotne jest to, że nie możesz ciągnąć ciężkich przyczep czy maszyn rolniczych, które zostały wyposażone we własne koła. Na ciągniku możesz za to z powodzeniem zamontować ciężki sprzęt.

Sam widzisz, że prawo jazdy kategorii B charakteryzuje się wieloma różnorodnymi uprawnieniami, które mogą Ci się bardzo przydać. Jest niezwykle uniwersalne i sprawdza się nie tylko podczas prowadzenia samochodów osobowych. Jeżeli zdasz egzamin, możesz z powodzeniem jeździć skuterem, małymi motorami, busami, dostawczakami, ciągnąć przyczepę. Możesz również postawić na jazdę trójkołowcem czy czterokołowcem. To bardzo wygodne rozwiązanie dla wielu osób, a więc zapoznaj się ze swoimi uprawnieniami i korzystaj z nich do woli! Oczywiście ważne jest również to, aby uprzednio dobrze poznać konkretny sprzęt. Znajomość przepisów ruchu drogowego nie zawsze jest bowiem wystarczająca. W tym przypadku istotne jest również to, żeby zawsze skupiać się na tym, aby dokładnie poznać sprzęt, którym będziesz jeździć. Warto najpierw pojeździć nim na rzadko uczęszczanych drogach czy nawet tych polnych. W ten sposób będziesz w stanie przyzwyczaić się do ciągnięcia przyczepy czy poruszania się dużym samochodem albo ciągnikiem rolniczym. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo sobie, a także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl