Aktualne dopuszczalne prędkości na polskich drogach

Gdy podejmujemy naukę i decydujemy się na wyrobienie prawa jazdy, musimy przyswoić sporą dawkę wiedzy. Dotyczy ona m.in. przepisów ruchu drogowego. Jednym z najważniejszych punktów, obok znajomości znaków są ograniczenia prędkości. Dobrze jest wiedzieć, z jaką prędkością możemy jeździć po mieście, a z jaką po autostradzie. Przepisy te jednak potrafią się zmieniać dość często. Warto więc trzymać rękę na pulsie i na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Pozwoli to nam na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek np. w postaci wysokiego mandatu. Jak aktualnie wyglądają zasady, dotyczące prędkości? Jakie kary mogą nas spotkać za nierespektowanie zasad?

Spis treści:

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Znajomość przepisów nie jest wiedzą tajemną, ale warto sprawdzać ją na bieżąco u źródła. Znajdziemy je w artykułach 20 i 21 Dziennika Ustaw – Prawa O Ruchu Drogowym. Bardzo istotny jest fakt, że często inne ograniczenie prędkości obowiązuje samochody osobowe o masie całkowitej, nie przekraczającej 3,5 tony, a inne – większe typy pojazdów. Dopuszczalna prędkość może zależeć także od stanu nawierzchni, jej rodzaju oraz umiejscowienia. Jeśli chodzi o klasyczne samochody osobowe, motocykle i pojazdy do 3,5t prędkości na drogach kształtują się następująco:

  • Drogi wewnętrzne, strefy zamieszkania, jezdnie z progami zwalniającymi – do 20km/h
  • Drogi na terenie zabudowanym – do 50 km/h (przez całą dobę!)
  • Drogi poza terenem zabudowanym, drogi krajowe – do 90 km/h
  • Drogi dwujezdniowe, które posiadają przynajmniej dwa pasy przeznaczone dla każdego kierunku ruchu – do 100 km/h
  • Drogi ekspresowe jednojezdniowe – do 100 km/h
  • Na drogach ekspresowych dwujezdniowych ograniczenie prędkości w Polsce wynosi 120 km/h
  • Prędkości na autostradach natomiast mogą osiągnąć maksymalnie 140 km/h.

Jeśli chodzi o cięższe pojazdy, niż te ważące 3,5 tony, tu prawo jest znacznie bardziej surowe:

  • Na drogach dwujezdniowych, które posiadają co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku, na drogach ekspresowych oraz na autostradach, dopuszczalna prędkość w Polsce to maksymalnie 80 km/h
  • W terenie zabudowanym – do 50 km/h (należy jednak pamiętać, że niektóre drogi w terenie zabudowanym zakazują ruchu pojazdów o masie całkowitej, przekraczającej 3,5 tony)
  • Na pozostałych drogach – 70 km/h.

Kary za złamanie ograniczenia prędkości w Polsce

Polska policja przykłada coraz większą wagę do walki z piratami drogowymi. W skrajnych przypadkach za przekroczenie prędkości może zostać zatrzymane prawo jazdy. Dotyczy to rozwijania nadmiernej prędkości szczególnie w terenie zabudowanym lub w okolicy np. szkoły.

Jeśli nie stosujemy się do ograniczenia prędkości na drodze możemy zostać zatrzymani przez policyjny patrol lub uchwyceni na zdjęciu z fotoradaru. To może w konsekwencji przynieść nam mandat lub/i punkty karne.

Ostateczna wysokość kary zależy od wielu czynników. Ważna jest nie tylko prędkość na drodze, ale także otoczenie i zachowanie samego kierowcy. Widełki kształtują się następująco:

  • Przekroczenia prędkości o 10km/h – 50 zł
  • Jazda szybsza, niż dopuszczalna od 11 do 20 km/h – 50-100zł oraz 2 punkty karne
  • 21 do 30 km/h – 100-200zł oraz 4 punkty karne
  • Jeśli przekroczymy prędkość o od 31 do 40 km/h możemy liczyć się z mandatem od 200 do 300 zł oraz 6 punktami karnymi
  • Przekraczając dopuszczalną prędkość o 41-50 km/h narażamy się na mandat w wysokości 300-400zł oraz 8 punktów karnych
  • Powyżej 50km/h – mandat 400-500zł oraz 10 punktów karnych (jeżeli do złamania przepisów dojdzie w terenie zabudowanym, kierowcy zostanie zatrzymane prawo jazdy).

Warto pamiętać, że każdy kierowca może „uzbierać” maksymalnie 24 punkty karne, przy 25 zatrzymywane jest jego prawo jazdy. Punkty zerują się po upływie 12 miesięcy od dnia nałożenia kary.

Czy w Polsce znajdziemy drogi bez ograniczenia prędkości?

Należy wziąć pod uwagę, że główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość na drodze i brawurowa jazda. Choć są w Europie kraje, w których na niektórych drogach nie istnieją limity dopuszczanej prędkości (np. Niemcy), Polska do nich nie należy. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim miłośnicy szybkiej jazdy oraz sportowych samochodów. W tej chwili rozwiniemy największą prędkość na autostradzie. Tam na wskaźniki prędkościomierza mogą osiągnąć aż 140 km/h. Niestety, wielu kierowców często o tym zapomina, beztrosko mknąć lewym pasem.

Z tego powodu, wprowadzane są kolejne regulacje, jak choćby te dotyczące zachowania odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Według nowych przepisów odległość między pojazdami, która liczona jest w metrach powinna wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażonej w km/h. Ten zapis, choć przez wielu uważany jest za martwy, ponieważ policja nie dysponuje odpowiednim sprzętem do egzekwowania go, zadziałał jednak na wyobraźnię kierowców. Coraz częściej pilnują oni prędkości na autostradzie, dzięki czemu jazda jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i o wiele bardziej przyjemna.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl