Małe samochody osobowe – czy tylko do miasta?

Coraz więcej osób, które szukają samochodu dla siebie, rozważa zakup niewielkiego auta. Ustępują im modne do tego pory crossovery czy SUV-y. Przyczyna jest prozaiczna. W miastach jest coraz mniej miejsca nie tylko do poruszania się, ale i parkowania. Małe auto kojarzy się ze zwinnym pojazdem, który łatwo jest zostawić w niemal dowolnym miejscu, bez przeciskania się między innymi samochodami podczas wysiadania. Co więcej, producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania, którymi kuszą kierowców. Okazuje się bowiem, że małe samochody mogą być też zwrotne i szybkie, a do tego świetnie radzą sobie z autostradami, drogami ekspresowymi i obwodnicami.

Spis treści:

Małe samochody osobowe – Wybierz swoją klasę

Europejczycy coraz chętniej i łaskawiej spoglądają na małe samochody osobowe. W tej chwili dostępne są one w klasach A, B oraz kompakt. Każda z nich posiada swoje cechy charakterystyczne, które mogą w znaczący sposób ułatwić zakup i dostosować wybór do swoich potrzeb. Warto wspomnieć bowiem, że nie wszystkie małe auta zabiorą nas w długą i wygodną podróż.

Bardzo często, przy wyborze takiego pojazdu, chcemy aby było to ekonomiczne autko, które ma niezłe przyspieszenie i wygodne wnętrze. Nie bez znaczenia jest także silnik. W miastach jest coraz mniej miejsca, więc zależy nam na tym, aby jeden, niewielkich rozmiarów samochód zaspokajał nasze potrzeby. Przyjrzyjmy się więc bliżej poszczególnym segmentom.

Klasa A – najmniejsze

Są to zdecydowanie najmniejsze samochody, dostępne na rynku. Zwane typowymi autami miejskimi. Wśród popularnych modelu znajdziemy tu auta małe takie jak m.in. Fiat 500, Ford Ka, Renault Twingo czy Skodę Citigo. Znajdziemy tu też Smarta Fortwo. To samochód 2 osobowy, który posiada wyjątkowy kształt, niewielkie rozmiary i jest niezwykle zwrotny. Cechą charakterystyczną pojazdów z segmentu A jest ich długość. Nie przekracza ona 3,5 metra. To nie oznacza jednak, że w ofercie znajdziemy wyłącznie samochody 2 osobowe. Dzięki niewielkim rozmiarom kierowca może bez problemu wykonywać manewry zarówno na zakorkowanych ulicach, jak i wypełnionych po brzegi, ciasnych parkingach. W wachlarzu możliwości, producenci wykorzystują głównie 2, 3 albo 4-cylindrowe silniki. Mogą pochwalić się niewielkim litrażem i dość skromną mocą, sięgającą 60-80 KM. Są to stosunkowo tanie samochody osobowe. Ze względu na niewielkie rozmiary i lekką konstrukcję świetnie spisują się jako pojazdy miejskie, którymi pokonuje się krótkie dystanse. Jazda po drogach szybkiego ruchu jest możliwa, ale dłuższe trasy mogą być wyczerpujące.

Klasa B – jeden z najstarszych segmentów

Z pewnością nie są to typowo damskie samochody. Coraz częściej pełnią funkcję rodzinnych, a na przestrzeni lat dość mocno się zmieniły. I nie chodzi tu wyłącznie o nowe technologie, a o przestrzeń we wnętrzu kabiny pasażerskiej. Według danych statystycznych, średni rozstaw osi wynosi aż 2,5 metra. Dodatkową zaletą, jaką posiadają te samochody małe jest bagażnik, którego pojemność pozwala na rodzinne wyjazdy. Waha się ona bowiem (w zależności od marki i modelu) od 280 do 350 litrów. W tym segmencie znajduje się m.in. Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Toyota Yaris, Renault Clio, czy Opel Corsa.

Są to bardzo różnorodne samochody, w których znajdziemy już różne jednostki napędowe, zarówno w dieslu, jak i benzynie. Co ciekawe, bardzo często przerabiane są na gaz. To sprawia, że auto staje się naprawdę ekonomiczne w eksploatacji, a koszt podróży jest naprawdę niski. Aż chce się jeździć!

Segment B to nadal małe auta, które świetnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej, choć nie tylko. Będą zwinne, zwrotne, łatwe w parkowaniu i idealne na zakupy w supermarkecie. Co ważne, mogą spisać się również podczas dłuższych wypraw. W nowszych modelach znajdziemy coraz więcej udogodnień i multimediów, które mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Starsze pojazdy są natomiast chętnie wybierane przez osoby, które chcą nabierać doświadczenia za kółkiem i szukają swojego pierwszego samochodu.

Istotne jest to, że taki mały samochód sprawdzi się nie tylko na miejskich drogach, ale i w dłuższej trasie. Pojazdy te często mogą pochwalić się imponującym przyspieszeniem i zapewniają wygodną podróż. Bez problemu pokonamy nim trasę nad morze czy w góry, choć już nie po górach i bezdrożach. Szerokie możliwości i wachlarz modeli do wyboru gwarantuje, że w tej klasie każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno singiel, jak i czteroosobowa rodzina.

Samochody kompaktowe

Mały samochód, ale wariat na drodze! Tak w skrócie można byłoby opisać pojazdy klasy kompaktowej. Nazwa segmentu może być jednak nieco myląca, bo kojarzy się z naprawdę niewielkimi autami, a tak naprawdę ich rozmiary są dla wielu osób optymalne. Prawdziwym bestsellerem i prekursorem tej klasy był Volkswagen Golf. To właśnie na niemieckim koncernie wzorowały się inne, światowe marki i dziś niemal każda z nich posiada takie małe autka w swojej ofercie. Są osoby, które uważają, że jest to typowo damski samochód, ale nic bardziej mylnego. Z aut kompaktowych korzystają kierowcy niezależnie od płci, ale także posiadający dzieci. Można w nich bowiem bez większego problemu zmieścić foteliki. Wśród tego segmentu z pewnością warto zwrócić uwagę nie tylko na Golfa, ale także na m.in. Skodę Octavię, Forda Focusa, Fiata Tipo, Peugeota 308 czy Toyotę Corollę.

W tej serii znajdziemy także szeroki wybór jednostek napędowych. Będą więc gazowe, benzynowe, wysokoprężne, a nawet elektryczne. Bardzo często wyposażone są w nowoczesne technologie i czujniki, które znacznie ułatwiają jazdę oraz sprawiają, że jest bezpieczniejsza.

Samochody te świetnie spiszą się nie tylko podczas codziennej jazdy po mieście, gwarantując dynamiczną podróż. Nie boją się także dłuższych tras obejmujących drogi ekspresowe oraz autostrady. Jeśli więc szukamy auta, które połączy w sobie cechy pojazdu typowo miejskiego oraz samochodu, który zabierze nas w daleką podróż, z pewnością będzie to strzał w dziesiątkę.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl