Tablice rejestracyjne – skąd pochodzi auto?

Wiele osób może zastanawiać się po co tak naprawdę wynaleziono tablice rejestracyjne pl skoro bez nich auto mogłoby prezentować się o wiele lepiej. Niektórzy uważają również, że ich auto jest wyjątkowe i nie potrzebują elementu, który powodowałby, że staliby się jeszcze bardziej nie anonimowi. To jest właśnie główny powód, dla którego tablica rejestracyjna pojawiła się jako obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jest to część, dzięki której kierowca samochodu jest łatwy do namierzenia w razie wypadku czy zaginięcia. Bycie anonimowym mogłoby powodować o wiele więcej złego stąd wydano rozporządzenie, które nadaje przymus posiadania rejestracji.

Spis treści:

W 2018 roku powstał z góry określony wzór na to jak ma prezentować się tablica rejestracyjna, gdzie wyróżnia się aż osiem rodzajów tablic jakie może posiadać auto w zależności od przeznaczenia. Zalicza się do nich rejestracje zwyczajne, dla aut zabytkowych, tymczasowe, dyplomatyczne, profesjonalne, indywidualne, tymczasowe badawcze, zwyczajne, a także indywidualne. Większość osób mogła dotąd nie zwracać na to uwagi, jednak czasem może to być przydatne, jeśli przykładowo chce się określić skąd pochodzi dany samochód. Na szczęście dotyczy to wyłącznie miejscowości dlatego też nie trzeba czuć obawy, że jest to ryzykowne.

Co oznaczają poszczególne cyfry i litery na rejestracji?

Patrząc na tablice rejestracyjną często widzi się wyłącznie zbiór przypadkowych liter i liczb, które nie mają większego sensu. Jeśli jednak zagłębimy się w temacie nieco bardziej można zauważyć, że każdy znak ma określone zadanie, które mówi o konkretnych danych określanych jako numery rejestracyjne.

Pierwsza litera bądź także dwie po niej następujące oznaczają miejsce. Pierwsza jest związana bezpośrednio z województwem, natomiast dwie kolejne to powiat. Istnieją także przypadki, w których występuje wyłącznie jedna litera, a dotyczy to miast będących na prawach powiatu. Po tych literach umieszczane są wyróżniki konkretnego pojazdu, jednak w tym przypadku zabronione jest stosowanie następujących liter: B,O,I,Z,D gdyż są one podobne do niektórych liczb i w przypadku chęci zapamiętania bądź zapisania rejestracji może wprowadzać to w błąd.

Mając taką wiedzę możemy określić skąd pochodzi dany samochód. Takie usytuowanie jest także pomocne w różnego rodzaju spisach, dzięki którym można dowiedzieć się ile aut znajduje się w danym mieście czy powiecie. Ze strony kierowców zauważyć można natomiast o wiele większą wyrozumiałość jeśli na drodze spotykają innego kierowcę z innego miasta, który może nie do końca znać drogę i powodować utrudnienia na drodze.

Ile tablic rejestracyjnych oraz jakich rozmiarów mają poszczególne pojazdu?

W pierwszej myśli zazwyczaj pojawia się stwierdzenie, że zupełnie wystarczająca jest jedna rejestracja samochodowa dla auta. Po głębszej refleksji należy wziąć pod uwagę, że każdy samochód posiada swój początek i koniec. Zarówno kierowca poruszający się za autem jak również ten przed nim chcą mieć widoczność tablicy dlatego też ustalono, że samochody osobowe będą posiadały dwie tablice rejestracyjne jednorzędowe bądź jedną jednorzędową oraz jedną dwurzędową – w przypadku tej drugiej opcji należy mieć na uwadze, że tablica dwurzędowa powinna być umieszczona na tyle pojazdu.

Samochody osobowe nie są jednak jedynymi pojazdami poruszającymi się na drogach. Nie można zapominać także o innych uczestnikach ruchu jak na przykład motocyklistach czy właścicielach motorowerów, u których wymagany jest montaż jednej tablicy rejestracyjnej. Ciągniki rolnicze powinny być wyposażone w tablice motocyklową bądź jeśli dany pojazd daję taką możliwość jedną tablicę samochodową.

Istnieją także elementy, które samodzielnie nie są pojazdem ale wymagają posiadania tablicy jak przyczepa do samochodu, gdzie również należy umieścić tablicę jedno lub dwurzędową w ilości jednej sztuki. Jeśli chodzi o wymiary poszczególnych tablic to tutaj również istnieją z góry ustalone kryteria, które wyglądają następująco: dla samochodów jednorzędowych – 520x144mm, dwurzędowych – 305x214mm, motocykli – 190x150mm oraz dla motorowerów 140x114mm. W tym kontekście nie ustala się żadnych wyjątków.

Jak wygląda procedura rejestracji auta?

Sam zakup samochodu oraz podpisanie w tej kwestii specjalnej umowy kupna-sprzedaży to nie jedyny obowiązek przyszłego właściciela. Kolejnym etapem, bez którego nie można w pełni korzystać z funkcjonalności samochodu są rejestracje samochodowe, dzięki której zdobywa się swoje tablice rejestracyjne. W tym przypadku niezbędne jest udanie się do wydziału komunikacji.

Osoby, które nie mieszkają w miejscu zameldowania będą więc musiały udać się na wycieczkę. Na sam proces rejestracji bądź przerejestrowania auta kierowcy mają czas do 30 dni od daty zakupu pojazdu. Teoretycznie jest to bardzo dużo czasu ale zdarzają się przypadki gdzie zapomina się o tym obowiązku, a tym samym naraża się na kary. Dużym udogodnieniem porównując do przeszłości jest fakt, że sama rejestracja nie zmusza już do oczekiwania w kolejkach do wydziału od samego rana.

Obecnie rejestracja przebiega znacznie szybciej i jeśli posiada się wszystkie wymagane dokumenty całość zamyka się w dwóch godzinach. Warto mieć na uwadze, że odwiedziny w wydziale tuż przed jego zamknięciem także nie są najlepszym pomysłem. Po zamknięciu całego procesu właściciel otrzymuje swoje tablice, naklejki, a także miękki dowód rejestracyjny. Ten na stałe jest do odbioru w ciągu 30 dni wraz z kartą pojazdu jeśli wcześniej nie została ona wydana.

Tymczasowe tablice rejestracyjne – kiedy się je wykorzystuje?

Z różnych powodów w świecie motoryzacji powstały także rozwiązania w postaci tymczasowych tablic rejestracyjnych, które stosuje się na okres rejestracji pojazdu. Tego typu elementy wydawane są wyłącznie przez uprawnione do tego wydziały na podstawie przeznaczonych ku temu wnioskom.

Nie może zabraknąć na nich zarówno danych sprzedającego jak również kupującego. Ponadto do dokumentacji należy dołączyć umowę bądź fakturę mówiącą o sprzedaży, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, potwierdzenie uiszczenia opłaty za akcyzę jeśli auto zostało sprowadzone oraz potwierdzenie, że pojazd przeszedł odprawę celną. W tym temacie trzeba liczyć się również z samym kosztem jaki należy ponieść za wydanie takich tablic. Na szczęście nie są to duże kwoty, które wahają się od 37zł dla motocykli do 62 za samochody osobowe. Przypadki, w których możliwe jest wydanie tymczasowych tablic są ograniczone tylko do kilku przypadków, do których zaliczyć można:

  • Wywóz auta za granicę państwa
  • Transport pojazdu z miejsca zakupu do miasta, w którym auto będzie rejestrowane
  • Przejazd samochodu w celu wykonania badania technicznego bądź jego naprawy
  • W oczekiwaniu na wydanie wtórnika dotychczasowej tablicy

Decydując się na tymczasowe tablice rejestracyjne należy pamiętać, że jest rozwiązanie wyłącznie na okres 30 dni. Po tym czasie można jednorazowo wystąpić o ich przedłużenie ale wyłącznie na czas dodatkowych 14 dni. Jeśli chodzi o sprawy związane z polisą to są dwa rozwiązania dla kierowcy. Może zdecydować się na wariant miesięcznej polisy, jednak może to wiązać się z wyższym kosztem. Druga opcja to zakup od razu polisy rocznej i w chwili wydania stałych tablic zmienić je w polisie.

Osoby poruszające się autem z czerwonymi tablicami, które nie muszą obawiać się mandatu za brak przeglądu, gdyż mają czas na wykonanie badania technicznego przez okres ważności tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Brak tablicy rejestracyjnej – jakie są konsekwencje?

Tablica rejestracyjna pl to konieczność podczas wyruszania w drogę. Trzeba mieć na względzie, że wymyślono je przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowców i sprawienia, żeby każdy stanowił indywidualnego uczestnika ruchu. W związku z tym, że ten element jest obowiązkowy należy mieć na uwadze, że brak czy ich zasłaniane może doprowadzić do narażenia się na konsekwencje.

Czasem zdarzają się sytuacje, w których przypadkowo nie ma tej części wyposażenia w wyniku kradzieży czy zguby. Najczęściej jednak wynika to z faktu, że dany pojazd jest kradziony bądź niezarejestrowany i niektórzy myślą, że dzięki temu unikną konsekwencji. Nic bardziej mylnego. W chwili gdy policja namierzy i zatrzyma właściciela takiego pojazdu nie ma już wymówek, a maksymalna kara może sięgać nawet kilku tysięcy. To dość sporo biorąc pod uwagę koszt wydania takiej tablicy.

Zwyczajnie nie jest to opłacalne. Jeśli chodzi o mandat to wynosi on zazwyczaj do 200zł ale oczywiście zostajemy poddani także kontroli, aby wykluczyć ewentualną kradzież. Osoby, których auto zostało okradzione z tablicy w niektórych przypadkach mogą liczyć na przychylność i możliwość dojazdu autem do miejsca zamieszkania. Inne sytuacje mogą kończyć się wezwaniem lawety.

Indywidualne tablice rejestracyjne – moda na bycie oryginalnym

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się indywidualne tablice rejestracyjne. Odwiedzając wydział komunikacji w celu rejestracji pojazdu otrzymuje się losowe numery rejestracyjne. Wiele osób chce jednak wyróżniać się na drodze i chce posiadać niepowtarzalny zestaw liczb i liter. Jest to możliwe pod warunkiem, że sformułowanie tam umieszczane nie jest niezgodne z prawem.

Oczywiście są pewne ograniczenia, które dotyczą przede wszystkim dwóch pierwszych znaków, które to muszą określać symbol województwa, w którym zostało auto zarejestrowane. Pozostałe 3-5 znaków stanowią wyróżnik, który ustalany jest w tym przypadku przez właściciela. Nie mogą to być jedynie cyfry. Mogą one zając dwa ostatnie miejsca. Całkowicie zabronione są również treści wulgarne bądź obraźliwe. Najczęściej na ulicach spotkać można indywidualne rejestracje, na których widnieją imiona czy łatwe do zapamiętania kombinacje. Koszt takiego przywileju to tysiąc złotych.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl