Sprzedaż auta oraz kupno auta – vademecum wiedzy

Niezależnie od tego czy kupujemy auto prosto z salonu, komisu, czy od prywatnego właściciela, transakcja ta zawsze wiąże się z pewnymi formalnościami, zarówno jeśli jesteśmy po stronie kupującej, jak i sprzedającej. Niedopełnienie ich może przysporzyć nam wielu problemów ze strony różnych urzędów oraz instytucji. Jak więc powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu i jakie procedury z tym związane nas czekają?

Spis treści:

Najważniejszy dokument – Umowa kupna-sprzedaży

Podejmując transakcję związaną z nabyciem lub zbyciem pojazdu należy pamiętać o kluczowym dokumencie. Jest nim umowa kupno sprzedaż samochodu. Powinno w niej zostać zawartych kilka bardzo istotnych informacji. Przede wszystkim należy zacząć od danych: zarówno sprzedającego jak i kupującego. Chodzi tu nie tylko o imię i nazwisko, ale także dane kontaktowe. W tej sytuacji, jeśli pojazd okaże się wadliwy i będzie posiadać usterki, o których nie wiedzieliśmy wcześniej, będziemy mogli zwrócić się z roszczeniami do osoby, która nam sprzedała takie auto. Aby jednak uniknąć niespodzianek, warto dobrze poznać samochód przed zakupem. Umowa kupna sprzedaży zawiera najczęściej klauzulę, informującą o tym, że znany jest nam stan techniczny auta. Zajrzyjmy więc pod maskę, wybierzmy się na jazdę próbną, ale nie tylko. Samochód możemy sprawdzić także u zaprzyjaźnionego mechanika lub wykupić przegląd techniczny.

Podatki

Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać także informację na temat tego, która ze stron pokryje kosztu podatku cywilno-prawnego. Zazwyczaj obowiązek ten bierze na siebie osoba nabywająca pojazd. Aby rozliczyć się z fiskusem, powinniśmy sięgnąć po druk PCC-3, dokładnie go wypełnić i złożyć w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Dokument możemy uzyskać w każdej placówce, a także w sieci. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową Ministerstwa Finansów i poszukać go w zakładce o nazwie „podatki”. Wypełniony formularz można przynieść do urzędu osobiście, wysłać listem poleconym, a także przekazać drogą elektroniczną. Na wykonanie całej procedury mamy zaledwie 14 dni od daty zakupu. Wysokość podatku to 2% wartości samochodu.

Należy tu wspomnieć, że nie każdy zapłaci podatek PCC. Z opłaty zwolnione będą osoby z niepełnosprawnością, które dokonały zakupu na własny użytek, a także kierowcy, którzy kupili auto za mniej niż 1 tysiąc złotych.

To jednak nie jedyny podatek, który może spędzać sen z powiek. Warto pamiętać też o tym, dochodowym. Ten z reguły leży po stronie sprzedającego. Pobierany jest w sytuacji, w której pojazd sprzedaje osoba prywatna, która okazjonalnie zajmuje się handlem samochodami, a jednocześnie auto było w jej posiadaniu nie krócej, niż pół roku. Tu umowa sprzedaży nie wystarczy. W urzędzie skarbowym będziemy musieli przedstawić swój dochód. Jest jednak sposób na to, aby opłaty były jak najniższe. Przy okazji przygotujmy dokumenty, potwierdzające zakup niezbędnych części zamiennych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania auta. Przydadzą się też rachunki za dokonywanie napraw.

Na złożenie dokumentu mamy czas do 30 kwietnia następnego roku, przy okazji wypełniania rocznego zeznania podatkowego.

O jakie dokumenty jeszcze trzeba zadbać?

Umowa kupna sprzedaży auta jest jednym z najważniejszych dokumentów, których trzeba dopilnować podczas procesu, ale nie jedynym. Obowiązkiem sprzedającego jest przekazanie kupującemu wszystkich dokumentów, które umożliwią mu zarejestrowanie samochodu w urzędzie. Mowa tu o karcie pojazdu, starym dowodzie rejestracyjnym czy ewentualnym dowodzie zapłaty akcyzy (dotyczy wyłącznie aut sprowadzanych zza granicy). Na zarejestrowanie samochodu nabywca ma zaledwie 30 dni. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, może spodziewać się tysiąca złotych kary. Sprzedający musi jednak dopilnować tego, aby poinformować urząd o zbyciu pojazdu. To może uratować jego przed zapłaceniem kary, w sytuacji, w której kupujący będzie zwlekać z rejestracją.

Sprzedający będzie musiał także poinformować o transakcji swojego ubezpieczyciela. W tym celu przyda się umowa kupna sprzedaży pojazdu, którą przedstawia się w takich sytuacjach. Należy bowiem podać dokładną datę zbycia, dane samochodu oraz kupującego i sprzedającego. Nie oznacza to jednak, że polica OC straci ważność w dniu zakupu auta. Umowa sprzedaży nie ma wpływu na jej wygaśnięcie. Jeśli nabywca nie będzie chciał zmienić ubezpieczyciela, będzie trwała do końca ważności umowy z TU. Wysokość nowej składki uzależniona jest od wielu czynników. Składa się na nią doświadczenie i wiek kierowcy, daje techniczne auta, a nawet to czy będzie ono garażowane, czy nie.

Co ważne, jeśli nowy właściciel pojazdu będzie chciał zrezygnować z obecnego ubezpieczyciela, były posiadacz auta może ubiegać się o częściowy zwrot składki.

Przechowuj dokumenty w konkretnym miejscu

Bardzo ważne jest to, aby umowa kupno samochodu nie trafiła do czeluści szuflady biurka i nie zgubiła się wśród innych dokumentów. Jest to nasze zaświadczenie zarówno o nabyciu, jak i sprzedaży auta. Dobrze jest mieć przygotowany osobny segregator lub teczkę, w której będziemy przechowywać tego typu papiery.

Umowa sprzedaży powinna być więc trzymana np. razem z kartą pojazdu, zaświadczeniem o ubezpieczeniu, a nawet dowodem rejestracyjnym (nie ma już obowiązku posiadania go przy sobie podczas jazdy). Wówczas w razie konieczności, będziemy mogli bez problemu odszukać to, czego potrzebujemy.

Jeśli nasza umowa kupna samochodu zaginie, może to zwiastować kłopoty. Jest to bowiem jedyny dowód na to, że pojazd należy do nas. Jedyny, do czasu zarejestrowania go i zapłacenia odpowiednich podatków. Po załatwieniu formalności głównym dokumentem, świadczącym o własności auta będzie dowód rejestracyjny. Nawet jeśli w przyszłości gdzieś zaginie, będziesz mógł wyrobić nowy, bo w aktach urzędu będziesz figurować już jako właściciel. Do tego czasu jednak nie powinieneś stracić z oczu swojej umowy kupna samochodu.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl