Kuna – niszczyciel Twojego auta

Z reguły późną jesienią, kierowcy – nawet ci, którzy mieszkają w miastach – miewają problem z kunami. Gryzonie te dostają się pod maskę samochodu, poszukując schronienia. Problem zaczyna się w sytuacji, w której zwierzę swoimi ostrymi zębami uszkadza przewody, znajdujące się w otoczeniu silnika. Może to skutkować niespodzianką o poranku – czyli awarią samochodu.

Spis treści:

Jakie samochody wybiera kuna?

Nie wszystkie auta będą mieć problem z kunami. Zwierzęta te wybierają zazwyczaj określone pojazdy. I nie chodzi tu ani o markę, ani o kolor czy typ silnika. Ofiarą może paść auto zaparkowane tuż przed tym, kiedy kuna wychodzi na żer. Dotyczy to samochodów, które parkujemy wieczorami, gdy silnik jest jeszcze ciepły i wówczas wydaje się gryzoniom wprost idealnym miejscem na schronienie. Nie są dla nich atrakcyjne pojazdy, które zdążyły już wychłodzić się po jeździe. Dodatkowo, zniechęcające są również te modele, które wyposażono w osłony pod silnikiem, montowane przez producenta.

Jeśli zastanawiasz się kuna czym się żywi i czy może mieć to wpływ na to, że wybierze akurat Twoje auto, to z pewnością nie będzie to pozostawać bez znaczenia. Jeśli w okolicy są drzewa i krzewy owocowe, myszy, ptasie gniazda czy chrząszcze, bardzo prawdopodobne, że w okolicy kręci się kuna. Zwierzę to potrafi zaadaptować się do zaistniałeś sytuacji i korzystać z pożywienia, które akurat jest dostępne. Warto więc parkować samochody w pewnej odległości, szczególnie od drzew i krzewów.

Jak rozpoznać, że mamy kuny w samochodzie?

Kuny nie wybierają pojazdów przypadkowo, każdej nocy od nowa. Wręcz przeciwnie. Wracają do tego samego samochodu codziennie. Rozpoznają je po zapachu, które w nim zostawiają. Zapewniają go m.in. odchody kuny, które zostają pod maską pojazdu. I to jest również jeden z pierwszych sygnałów, który może podpowiedzieć Ci, że masz problem z tymi gryzoniami. Kupa kuny jest niezwykle charakterystyczna. Są to niewielkie ślady, które znajdziesz w różnych zakamarkach pod maską.

Kupy kuny to nie jedyny dowód na obecność dzikiego lokatora. Zwierzęta te oznaczają miejsce, w którym czują się bezpiecznie również wydzieliną z gruczołów oraz moczem. Po otwarciu maski lub nawet wejściu do samochodu możesz poczuć duszący, gryzący zapach. Tego nie da się przeoczyć.

Kolejnym śladem, który pozostawia po sobie gryzoń są ubytki w wygłuszeniu komory silnika. Jeśli zauważysz wyszczerbienia, nie zwlekaj i zareaguj na obecność kuny natychmiast.

Jakie szkody może wyrządzić kuna w samochodzie?

Ślady kuny możesz znaleźć w różnych miejscach, pod maską samochodu. Zwierzę to chowa się w ciasnych przestrzeniach, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Niestety, przebywając w aucie, gryzoń może spowodować wiele strat oraz uszkodzeń. Wśród tych, które najczęściej są zauważane przez kierowców znajdują się uszkodzenia przewodów hydraulicznych, elektrycznych oraz wodnych. Kuna je po prostu przegryza. Należy wówczas dokonać napraw, które wiążą się z wymianą tych elementów, ponieważ w wielu przypadkach, samochód będzie po prostu unieruchomiony.

Koszt naprawy sięga od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od zaawansowania szkód. Dlaczego kuny to robią? Na pewno nie ze złośliwości. Zwierzęta te po prostu muszą coś gryźć, to wynika z ich natury. Przewody i wszelkiego rodzaju rurki wydają się więc być idealne do tego celu.

Jeśli odkryjesz, że w Twoim aucie kuny założyły gniazdo, natychmiast podejmij działania. Tylko w tej sytuacji możesz pozbyć się szkodnika, bez narażania się na dodatkowe koszty i stres związany z uszkodzonym samochodem.

Jak pozbyć się gryzoni?

Kuna odchody swoje pozostawia tam, gdzie wije swoje gniazdo. Jeśli więc je znalazłeś, masz spory problem, ale można temu zaradzić. Wiedz przede wszystkim, że wielu kierowców podziela Twoją bolączkę. Zwierzęta żyją w otoczeniu człowieka i to normalne, że szukają schronienia i sposobu na przetrwanie. Pojawiają się zarówno na osiedlach domków jednorodzinnych, w ośrodkach wczasowych czy na dużych blokowiskach. Na szczęście niechcianego lokatora można pozbyć się w humanitarny sposób.

Przede wszystkim musisz doprowadzić komorę silnika do ładu i naprawić wszystkie uszkodzenia. Jeśli nie masz doświadczenia w myciu tej części samochodu, lepiej pozostaw to zadanie ekspertom. Należy tu bowiem użyć specyfików, które skutecznie pozbędą się nie tylko pozostałości po kunach, ale i ich zapachu, który do tej pory zostawiły w każdym zakamarku pod maską samochodu – tego możesz być pewien. Aby pozbyć się gryzonia nie wystarczy jedynie umyć auta. To rozwiązanie tymczasowe.

Okazuje się, że szkodniki te nie tolerują pewnych aromatów. Jeśli więc zastanawiasz się jakiego zapachu nie lubią kuny – spieszymy z odpowiedzią. Jednym z nich jest roślinny, ziołowy zapach byliny o nazwie plektrantus psi. Aromat jest przyjemny dla człowieka, na zwierzę jednak zadziała odstraszająco. Przypomina oregano. Kolejnym sposobem jest zawieszenie pod maską… kostki toaletowej. Jest to niedrogie rozwiązanie, ale niezwykle chwalone przez kierowców. Intensywny zapach preparatu działa drażniąco na kuny sprawiając, że zdecydują się one na poszukiwanie innej lokalizacji.

Na rynku można znaleźć także preparaty chemiczne, których zadaniem jest odstraszanie kun. Można kupić je za kilkanaście złotych. Należy używać zgodnie z instrukcją. One również zadziałają na zwierzę w taki sposób, że zrezygnuje ono ze zwiedzania komory silnika w Twoim samochodzie.

Ciekawą alternatywą są również urządzenia emitujące dźwięki, które odstraszają gryzonie. Takie narzędzie musi jednak zostać podłączone do zasilania samochodu. Sygnał generowany przez urządzenie oscyluje w granicach 22-24 kHz. Za emiter zapłacimy w sklepie nieco ponad 100 złotych.

Pamiętaj, aby od czasu do czasu zaglądać pod maskę swojego samochodu. Dzięki temu możesz szybko zauważyć pojawiający się problem i podjąć odpowiednie kroki, bez większych strat finansowych.

Popularne wpisy blogowe:

Kombi – dla dużej rodziny!
Hardtop – cabrio w nowoczesnym wydaniu
Top 5 kabrioletów w naszym serwisie!
Hatchback – top 5 w naszym serwisie
Sedan – styl i klasa dla każdego
Ranking najbardziej ekonomicznych aut
Jak poznać historię auta z komisu?
SUV – wygoda ponad wszystko!
Dobry komis samochodowy – jak go znaleźć?
Minivan – auta dla wymagających
7-osobowy samochód – dla dużej rodziny
Limuzyny – luksus na wyciągnięcie ręki
Handlarz samochodów – zawód podwyższonego ryzyka
Zakup auta z komisu – poradnik
Oznaczenie opon – wyjaśniamy

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl