Oznaczenia szyb samochodowych

Posiadanie samochodu to ogromny przywilej jednak należy liczyć się z tym, że warto mieć chociaż podstawową wiedzę podczas jego wyboru. Nie dotyczy to jedynie samego modelu czy też wyposażenia. Same szyby samochodowe dostarczyć nam mogą ogromną ilość danych przykładowo na temat produkcji, rodzaju szkła ale także tego kiedy zostały szyby wyprodukowane. W ten sposób można sprawdzić także oryginalność. Jak to zrobić?

Spis treści:

Sprawdzanie kodu szyb samochodowych

Oznaczenia szyb samochodowych warto jest sprawdzać przede wszystkim wtedy kiedy stoimy przed wyborem samochodu używanego. Szyby mogą nas poinformować głównie o tym w jakim stanie znajduje się auto oraz czy nie doszło do żadnych uszkodzeń w trakcie jazdy wcześniejszego właściciela. Przed nabyciem pojazdu należy zatem ocenić wygląd zewnętrzny oraz to czy szyba samochodowa jest w całości. Nawet niewielka rysa może czasem doprowadzić w przyszłości do większych zniszczeń. Niektórzy korzystają z pomocy fachowców zewnętrznych i oddają samochód do pełnego przeglądu.

Najbardziej powtarzającym się problemem są pęknięcia lokalizowane na przedniej szybie. Jest to problematyczne zjawisko, ponieważ tego typu szyba do auta jest najbardziej kosztowna, a jazda z uszkodzoną może być bardzo niebezpieczna. Właściciele takich aut są też narażeni na bardzo drogie mandaty, a sam coroczny przegląd może nie zakończyć się z sukcesem. Przednia szyba służy do tego aby kontrolować drogę i umożliwia prowadzenie. Jeśli doszło do wymiany szyby wcześniejszy właściciel powinien o tym poinformować osobę nabywającą, a także dać znać czy sama wymiana dotyczyła szyby oryginalnej czy zamiennika.

Jeśli auto wyposażone jest w szyby do samochodów, które są w pełni sprawne i całe to bardzo dobrze jest przejść do skontrolowania oznaczeń. Najistotniejszym czynnikiem będzie tutaj oznaczenie mówiące o tym, czy element ten jest oryginalny czy zastosowano zamiennik. W przypadku gdy jesteśmy w posiadaniu szyby zamiennej dobrze jest dowiedzieć się z jakiego powodu została zastosowana taka opcja. Mając wiedzę na ten temat dobrze jest skontrolować także inne elementy, czy nie doszło do zastosowania większej ilości zamienników. Przetarcia lakieru czy ubytki będą powodowały, że nowy właściciel musi być przygotowany na dodatkowe wydatki.

W jaki sposób czytać oznaczenia na szybach?

Jednym z pierwszych oznaczeń, które zauważamy na naszej szybie jest logo producenta, od którego posiadamy auto. Dzieje się tak wyłącznie w sytuacji, gdy dana szyba jest oryginalna, przez co rozumie się jej montaż w fabryce czy też późniejszą wymianę. Kolejnym oznaczeniem również związanym z producentem ale tym razem szyb jest znak miejsce skąd pochodzą szyby. Producenci szyb samochodowych są firmami zewnętrznymi, którym producent auta zleca wykonanie szyb. Tutaj taka informacja będzie umieszczona zarówno na wariantach oryginalnych jak również zamiennikach. Jest to nic innego jak wiadomość na temat pochodzenia szyby i podczas użytkowania nie ma to różnicy. 

Kolejnym aspektem, który także jest umieszczany na szybach to homologacja. Tutaj ciekawym faktem jest to, że mimo produkcji w danym państwie homologacja wcale nie musi z niego pochodzić. Oznaczenie szyb samochodowych w tym przypadku składa się z litery E, a do niej przypisany jest numer wskazujący konkretne państwo jak przykładowo E6 – Belgia. Jeśli chodzi o samą jakość wykonania czy walory estetyczne to do tego służy kod AS, który to mówi o tym jaki standard amerykański osiąga dana szyba. AS1 to szyby laminowane, AS2 to szyby hartowane, a AS3 to szyba laminowana bądź hartowana o ciemniejszym kolorze. Niekiedy można spotkać się również z angielskim oznaczeniem laminated.

Czy na szybach znajdują się informacje odnośnie ich produkcji?

Data kiedy dana szyba została wyprodukowana może dużo powiedzieć nam o jej stanie. Taką informację producent szyb samochodowych umieszcza w postaci połączenia kropek oraz cyfr. Zazwyczaj dwie ostatnie cyfry to cyfry znajdujące się na końcu roku natomiast kropki mówią o konkretnym miesiącu kiedy doszło do produkcji. Przykładowo marzec będzie prezentowany jako 3 kropki. Zakres informacji jakie znaleźć można na szybach jest zatem bardzo szeroki, dzięki czemu bardzo łatwo jest określić skąd pochodzi dana szyba oraz w jaki sposób została wyprodukowana. Jakość szyby mocno odbija się na użytkowaniu i podnosi komfort jazdy dlatego też warto zadbać o to, aby szyby nie posiadały żadnych uszkodzeń.

Jakie szyby do samochodu najlepiej się sprawdzają?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szyb jakie stosowane są bezpośrednio w pojazdach. Jednym z przykładów jest szkło hartowane, które to wykorzystuje się przede wszystkim do lusterek czy szyb znajdujących się po bokach bądź z tyłu. Dzieje się tak, gdyż tego rodzaju szyba jest o wiele bardziej odporna niż standardowa, a co za tym idzie jest w stanie więcej wytrzymać podczas uderzenia czy zginania. Co ważne podczas jej zbicia szkło rozpada się na wiele kawałków szkła, które nie są ostre, dzięki czemu nie ma ryzyka skaleczenia się. Tego typu wariant nie może być jednak stosowany jako przednia szyba, gdyż jakiekolwiek uszkodzenie będzie powodowało, że obraz nie będzie już przejrzysty.

Kolejny rodzaj szkła stosowanego do szyb do szkło laminowane. Jest to najbardziej popularna opcja jeśli chodzi o przednie szyby. Jej cechą charakterystyczną jest to, że pomiędzy taflami szkła znajduje się specjalna folia. Jej zadaniem jest utrzymanie szyby w jednym kawałku nawet po pęknięciu. Ma to bardzo duże znaczenie dla kierowcy, który w takim przypadku może kontynuować jazdę. Jak widać sposób dopasowania rodzaju szkła do konkretnej szyby jest niezmiernie istotna i zależna od tego w jaki sposób dany element jest użytkowany. Nie ma zatem rozwiązania uniwersalnego jaki producenci mogą zastosować w całym aucie. Ma to wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jedną z propozycji na które decydują się właściciele aut bądź producenci samochodów są szyby akustyczne. Ich atutem jest to, że są w stanie nieco ograniczać hałas wywoływany pracą silnika. Z racji takiego zastosowania wykorzystywane są zazwyczaj do aut z dieslem, gdyż jest to najgłośniejszy model silników. Szyby laminowane są wówczas uzupełniane o specjalną folię dźwiękochłonną mającą aż trzy warstwy. Wiele osób popiera taki rodzaj szyb, gdyż uznaje się, że to brak skupienia wywołany zbyt dużym hałasem jest częstym winowajcą wypadków.

Czy warto kupować auta z szybami nieoryginalnymi?

Zamienniki szyb stosowane są przede wszystkim w autach, które były już wcześniej używane bądź sprowadzane zza granicy. Taki rodzaj szyb ma jedną zaletę – jest o wiele tańszy. Różnice w użytkowaniu nie zawsze są widoczne ale jeśli zauważymy taki zamiennik podczas oględzin auta używanego dobrze jest skontrolować również okolice wokół szyb, gdyż najpewniej doszło tam do jakiegoś stłuczenia lub zarysowania. Same oznaczenia dużą mówią o tym z jakich surowców składa się produkt oraz gdzie udać się w celu wymiany posiadanej szyby. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez kierowców jest także przyciemnianie szyb, co jest mocno kontrolowane. Zbyt ciemny kolor szyby może znacznie utrudniać jazdę.

Jakie są najważniejsze funkcje szyb samochodowych?

Bardzo wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele funkcji pełni sprawna szyba samochodowa. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że jest to pierwszy element, który może ochronić nas podczas wypadku. W tych okolicznościach najważniejszą rolę będzie spełniała folia zabezpieczająca. Pasażerowie nie są także narażeni na kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, pod warunkiem, że nie opuszczą szyb na dół. Mało osób wie, że szyby wyposażane są także w systemy ogrzewania, które rozmieszczone są na całym elemencie. Ostatnią ale równie ważną zaletą jest to, że będąc w aucie jesteśmy chronieni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl