Ogłoszenia:

Brak wyników

Samochody Rolls-Royce– historia marki

Prestiż, luksus i ponadczasowa elegancja – szukając samochodu, który będzie wyjątkowy pod każdym względem, nie sposób pominąć marki Rolls-Royce. To niemal synonim komfortu i przepychu na kółkach. W przypadku tej marki wszystko jest wyjątkowe – nie tylko samochody, ale także cała filozofia, otoczka i przede wszystkim historia. Zakup Rollsa to wejście do elitarnego grona. W przypadku nowych aut prosto z salonu oznacza to naprawdę spory wydatek. Trzeba być gotowym na wyłożenie kwoty znacznie przekraczającej milion złotych. Ale można też zdecydować się na auto używane. Choć te luksusowe limuzyny nawet po latach dobrze trzymają wartość, ceny nie są już tak zaporowe.

Samochody Rolls-Royce z drugiej ręki

Marka rządzi się swoimi prawami także w przypadku aut używanych. Podaż jest mocno ograniczona a ceny trudno powiązać z rocznikiem czy nawet konkretnym modelem. Można śmiało przyjąć założenie, że nie ma dwóch identycznych egzemplarzy Rollsa. A najstarsze auta to często kolekcjonerskie perełki kosztujące krocie. Samochody używane Rolls-Royce mogą być świetną lokatą kapitału.

Bogata historia i tradycja

Luksus był od zawsze wpisany w DNA marki. Firma powstała na początku XX wieku w wyniku współpracy dwóch brytyjskich przedsiębiorców – Henrego Royce’a i Charlesa Stewarta Rollsa. Firma powstała w 1904 roku i niemal od razu zaprezentowała światu swój pierwszy samochód – to model 10HP. Ale na pierwszy sukces trzeba było poczekać kilka lat, gdy na rynku pojawił się Silver Ghost. Firma stale się rozwijała a samochody osobowe Rolls-Royce stały się rozpoznawalne i kojarzone z ponadprzeciętną jakością. To, co dziś uznalibyśmy za najbardziej charakterystyczny element Rolls-Royca, czyli logo w postaci figurki umieszczanej na masce, pojawiło się po raz pierwszy w 1911 roku. Figurka, nazywana Spirit of Ecstasy, przedstawiająca kobietę w charakterystycznej pozie, montowana jest w każdym samochodzie od ponad stu lat. Na przestrzeni lat samochody Rolls-Royce zyskiwały na popularności, pojawiały się kolejne modele, które stawały się coraz nowocześniejsze. Marka dostarczała pojazdy m.in. do brytyjskiej rodziny królewskiej i innych ważnych oficjeli. Coraz częściej luksus i prestiż, który oferuje marka zaczynają także doceniać osoby ze świata show-biznesu. Po Rolls-Royce’a sięgają takie ówczesne gwiazd jak John Lennon.

Rolls-Royce obecnie

Mimo upływu lat, są rzeczy, które w samochodach produkowanych obecnie nie zmieniły się niemal wcale. Wciąż, kupując nowego Rolls-Royce’a w salonie będziemy obcować z rozwiązaniami opracowanymi ponad sto lat temu. Przykład? Śruby, których wzór jest niezmienny od początku produkcji. Uchwyty, paski, a nawet stylistyka zegarów – te elementy są ponadczasowe i praktycznie nie ulegają większym modyfikacjom niezależnie od modelu. Marka przywiązuje bardzo dużą wagę do detali – często nawet tak dużą, że trudno w to uwierzyć, nie mając do czynienia z tymi pojazdami. Filozofia marki przejawia się także w podejściu do projektowania – wydawałoby się – pospolitych rozwiązań. Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją odbywa się zupełnie inaczej niż we współczesnych samochodach. Mimo obecności automatycznej, elektronicznie kontrolowanej klimatyzacji, nie znajdziemy w kabinie przycisków czy wyświetlacza ze wskazaniem temperatury. Rolls Royce podszedł to tego w inny sposób – temperaturę regulujemy pokrętłem bez żadnej skali, dzięki czemu dobieramy nastawy kierując się jedynie własnymi odczuciami a nie sugerując się wartościami na wyświetlaczu. Historia i tradycja przejawia się także w nazewnictwie modeli. Phantom, Wraith  - te nazwy są w użyciu od ponad stu lat!

Tani Rolls-Royce?

Czy samochody ultraluksusowej marki to dobry pomysł dla osób szukających taniego auta? Z pewnością zakup Rollsa zawsze wiąże się z wydatkiem większej ilości gotówki. Nie oznacza to jednak, że aby usiąść za kierownicą takiego wozu, trzeba wydawać majątek. Wciąż bez trudu znajdziemy ogłoszenia o sprzedaży modeli z lat 70-tych i 80-tych. Te auta, mają już sporą wartość historyczną, ale jedocześnie nie mają jeszcze statusu kultowych czy unikalnych. Kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych pozwoli na zakup egzemplarza w przeciętnej kondycji technicznej, ale w zadowalającym stanie wizualnym. Trzeba mieć świadomość, że przywrócenie starszego Rollsa do stanu fabrycznego będzie wiązać się ze sporymi nakładami finansowymi. Drugim problemem może być dostępność części zamiennych. W najlepszej sytuacji będą właściciele aut z silnikami dostarczanymi przez BMW. Gorzej może być z elementami wystroju wnętrza, elementami dekoracyjnymi, na czele z figurką Spirit of Ecstasy.

Wyzwania na co dzień

Każdy samochód Rolls-Royce to kawałek wspaniałej historii marki. Decydując się na zakup tak niecodziennego auta trzeba mieć na uwadze jego zalety, ale także wady, których przecież nie brakuje. Poza ceną czy dostępnością części zamiennych, niedogodnością na co dzień będą koszty eksploatacji. Luksusowe limuzyny mają pod maską mocne, ale i paliwożerne silniki. Rolls – Royce jako auto do jazdy na co dzień? To może oznaczać bardzo częste wizyty na stacji benzynowej. A co w przypadku awarii? Pojazdy tej marki uchodzą za świetnie wykonane – w końcu są produkowane ręcznie – jednak nie oznacza to, ze są bezawaryjne. Wyzwaniem będzie znalezienie fachowca, który podejmie się naprawy. Pomocne może być korzystanie ze wsparcia grup i fanklubów marki Rolls-Royce. Pasjonatów tych samochodów w Polsce regularnie przybywa.

Najpopularniejsze marki samochodów używanych

Samochody Syrena Samochody Aixam Samochody Barkas Samochody Talbot Samochody Honda Samochody Microcar Samochody Land Rover Samochody Alpina Samochody Ferrari Samochody Vauxhall Samochody Mitsubishi Samochody Nissan Samochody Autobianchi Samochody Chatenet Samochody Mini Samochody Lada Samochody MG Samochody Jaguar Samochody Maserati Samochody Pontiac

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl