Ogłoszenia:

Brak wyników

Samochody Nysa – historia marki

Samochód Nysa niegdyś był marzeniem niejednego Polaka. Nic w tym dziwnego, ponieważ wyróżniał się jak na tamte lata dobrym wykonaniem. Przede wszystkim był niemal niezawodny i sprawdzał się podczas różnego rodzaju prac. Był to bowiem pojazd dostawczy, który był wprost niezastąpiony w szczególności dla osób, które musiały dostarczać towar do sklepów czy na przykład przeprowadzały się. Okazuje się, że samochody Nysa cieszyły się sporą popularnością już od początku ich produkcji. Ich nazwa wzięła się od miejscowości, w którym otworzono Zakłady Budowy Nadwozi Samochodowych. W 1953 roku rozpoczęto rozbudowę rozkładu. To wtedy powstała tam hala montażowa. Z kolei już w 1955 roku na drogi z zakładu wyjechało niemal 800 pojazdów wyposażonych w specjalne nadwozia. Warto podkreślić, że właśnie w tym czasie brakowało w naszym kraju aut dostawczych, które miały ładowność do 1000 kg. To właśnie to było przyczynkiem do stworzenia tego typu pojazdów w naszym kraju. Biuro konstrukcyjne w Nysie rozpoczęło prace nad samochodami tego typu na początku 1957 roku. To w tym miejscu udało się opracować własne nadwozie, do którego wykorzystano ramy, co wymusiło konieczność przygotowania zmian w zespołach podwoziowych. Konieczne bowiem było dostosowanie całości do przewożenia bardzo dużych ładunków. W tym samym czasie w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie trały prace nad samochodem Żuk, a więc alternatywą dla Nysy.

Nysa – historia powstania marki

Nysa N57 to pierwszy model tego pojazdu. Kiedy zatwierdzono go do produkcji, rozpoczęto masowe prace. Warto tutaj podkreślić, że było to o tyle trudne, że w ówczesnych czasach możliwości zakładów były mocno ograniczone. Chodziło przede wszystkim o to, że nie mieli oni do dyspozycji ani zgrzewarek, ani pras. Na późniejszym etapie powstała Nysa N58, N59, a także N60. Kolejne były Nysa N61 oraz N63. W roku 1964 wdrożono do produkcję rodzinę pojazdów Nysa 501. Były to wszystkie wersje, które były wytwarzane dotychczas. W tym przypadku mieliśmy jednak do czynienia z nowościami technologicznymi, które przypadły do gustu wszystkim kierowcom. Można było przede wszystkim zwiększyć liczbę produkowanych, a tym samym również sprzedawanych pojazdów. To sprawiło, że samochody Nysa jeszcze bardziej zyskały na popularności. Uruchomiono wtedy taśmową linię montażu, a także w tych modelach alternatywą były silniki M-20 oraz S-21. Wśród kolejnych odmian można wyróżnić także pojazdy przeznaczone do przewozu żywności w obniżonej temperaturze. Była to ogromna wygoda przede wszystkim dla sklepów. Model 501-C chłodził towar przy pomocy suchego lodu. Przyglądając się konstrukcji podłogi tych pojazdów, kierowcy mieli do czynienia ze szczelną wanną z ocynkowanej blachy stalowej. Ważna w tym przypadku była grubość izolacji, która wynosiła od 60 do 110 mm.

Samochody używane Nysa – znane modele

Samochody używane Nysa są dziś bardzo popularne. Cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak stanowią raczej funkcję dekoracyjną czy po prostu ciekawostki motoryzacyjnej. Niewiele osób dziś jeździć Nysami. Już w latach 80’ pojawił się znaczny spadek zainteresowania tego typu pojazdami. To wtedy fabryki musiały mierzyć się z koniecznością ograniczenia ich produkcji. Wciąż jednak znajdowały swoich odbiorców, dlatego produkowano ich kilka tysięcy każdego roku. Gwałtowny spadek nastąpił jednak w 1991 roku. Z kolei ostatnia Nysa zjechała z linii produkcyjnej w 1994 roku. Ostatnie z nowych modeli były jeszcze dostępne w sprzedaży do 1996 roku. Teraz można jedynie kupować używane pojazdy tej marki. Warto podkreślić, że przez te wszystkie lata wyprodukowano łącznie 380 575 Nys, z czego 123 541 to mikrobusy, 169 047 to samochody osobowo-dostawcze, z kolei 87 987 to pojazdy specjalistyczne, które były wykorzystywane przez policję, a także szpitale.

Wśród powstałych modeli można wyróżnić:

  • Nysa N57,
  • Nysa N58,
  • Nysa N59,
  • Nysa 60,
  • Nysa 61,
  • Nysa 63,
  • Nysa 501,
  • Nysa 503,
  • Nysa 521 i 522.
Obecnie wciąż można znaleźć na rynku jeżdżące Nysy. Często są one odnawiane i świetnie prezentują się, np. jako fotobudki. Niewiele osób używa ich dziś do faktycznego przewożenia dużych ładunków, jak to miało miejsce do końca lat dziewięćdziesiątych, czy jeszcze na początku XXI wieku.

Wygodna wyszukiwarka samochodów Nysa

Jeżeli chcesz kupić samochód Nysa, koniecznie skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Każdego dnia pojawiają się u nas ciekawe nowości, a więc zdecydowanie warto zaufać naszej firmie. Wyszukiwarka jest bardzo intuicyjna i pozwala skutecznie zawęzić profil poszukiwań. A to bardzo ważne i sprawia, że każdy klient może bez trudu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, oszczędzając przy tym czas. Dodatkowo nasz dział obsługi klienta jest zawsze do dyspozycji naszych wszystkich klientów. Zachęcamy zatem do skontaktowania się z nami w razie takiej konieczności w celu uzyskania praktycznych wskazówek oraz porad. Jesteśmy do dyspozycji zarówno mailowej, jak i telefonicznej.

Najpopularniejsze marki samochodów używanych

Samochody Syrena Samochody Aixam Samochody Barkas Samochody Talbot Samochody Honda Samochody Microcar Samochody Land Rover Samochody Alpina Samochody Ferrari Samochody Vauxhall Samochody Mitsubishi Samochody Nissan Samochody Autobianchi Samochody Chatenet Samochody Mini Samochody Lada Samochody MG Samochody Jaguar Samochody Maserati Samochody Pontiac

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl