Ogłoszenia:

Ford Mondeo – ikoniczny model amerykańskiego koncernu

Samochody Ford Mondeo to pojazdy zaliczające się do osobówek klasy średniej, które pierwszy raz wyjechały na drogi w 1993 roku. Nazwa Mondeo pochodzi z łaciny – słowo „mundus” w tym języku oznacza „świat”. W ten sposób Ford chciał pokazać jasno cel w jakim produkował jeden ze swoich najpopularniejszych samochodów – zdobycie świata i stworzenie samochodu globalnego, który znany będzie w każdym zakątku Ziemi. Co ciekawe, koncern przeznaczył na jego projekt aż sześć milionów dolarów, co czyni Mondeo jedną z najdroższych konstrukcji w historii rynku motoryzacyjnego.

Auta Ford Mondeo już rok po premierze, w 1994 roku zdobyło uznanie w oczach ekspertów i klientów stając się samochodem roku. Model ten wyposażony był w dwa rodzaje silników – benzynowy Zetec o pojemności od 1.6 do 2.0 litra a także silnik zasilany ropą naftową Endura, który odznaczał się pojemnością 1.8. W pierwszej generacji Mondeo Ford postawił na trzy klasyczne wersje nadwoziowe – sedana, liftbacka oraz kombi. Pod nazwą Mondeo samochód trafił tylko na rynek europejski. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oferowane były dwa bliźniacze modele – Contour oraz Mercury Mistique. Pierwsza generacja wyróżniała się również nowoczesnym zawieszeniem opartym o kolumny Macphersona. Co więcej, z przodu zastosowano dolne wahacze poprzeczne a z tyłu dolne wleczone co dodatkowo zwiększało komfort jazdy. Obie osie wyposażono także w stabilizatory poprzeczne.

Ford Mondeo II i III – dobry dziedzic amerykańskiego stylu

Amerykanie z koncernu Forda doskonale zdawali sobie sprawę, że nie psuje się dobrze skrojonego samochodu, stąd druga generacja Mondeo zaprezentowana w 1996 roku stanowiła po prostu istotną modernizację pojazdów pierwszej generacji. Produkowany w latach 1996-2000 Ford Mondeo II zyskał mocno przebudowaną karoserię, duży zderzak i światła a osłona chłodnicy zyskała stylowe chromowania. Co równie ważne, „dwójka” stanowiła znaczny krok Forda w kierunku zwiększonego bezpieczeństwa.

Samochody Ford Mondeo miały wzmocnioną konstrukcję nadwozia, znacznie poprawione strefy kontrolowanego zgniotu a wszyscy pasażerowie byli chronieni przez trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. W trzeciej generacji doszło jednak do zmiany taktyki i auta Ford Mondeo zyskały zupełnie nową konstrukcję nadwozia oraz sportowy wariant o oznaczeniu ST220. Ten ostatni model zyskał znaczne grono fanów dzięki dodatkowym spoilerom, sporym alufelgom i sportowemu ogumieniu. Jednak to pod maską znalazło się to co fani szybkich samochodów cenią najbardziej – trzylitrowy silnik benzynowy o mocy 226 KM rozpędzał auto do 100km/h w niecałe osiem sekund a prędkość maksymalna wynosiła aż 250 km/h. Zawieszenie ST220 zostało delikatnie obniżone co zwiększało jeszcze wrażenie kontroli nad tym co dzieje się z samochodem w czasie wiraży i trudniejszych tras, kosztem komfortu podróżowania.

Samochody Ford Mondeo IV w służbie Jej Królewskiej Mości

Czwarta generacja Mondeo ujrzała światło dzienne w 2006 roku. Było to odejście od klasycznych rozwiązań nadwoziowych, bowiem marka postawiła na zupełnie nowy język stylistyczny pod enigmatycznym hasłem „kinetic design”.  Samochody Ford Mondeo tego rzutu były produkowane na bazie platformy Volvo, podobnie jak Fordy S-Max oraz Galaxy. Napędzały je silniki Diesla produkcji francuskiej od koncernu PSA oraz benzynowe jednostki napędowe zaprojektowane przez Volvo. Co ważne, Mondeo MK IV jako jeden z pierwszy samochodów na świecie swoją premierę miał nie na targach motoryzacyjnych a w filmie!

Został on pokazany w 2006 roku jako samochód, którym przez pewien czas porusza się słynny agent Jej Królewskiej Mości, James Bond. W „Casino Royale” pojawiła się topowa odmiana Mondeo o oznaczeniu 2.5 T. Obecnie w sprzedaży jest jeszcze piąta generacja „Mondziaka”. Jak potwierdził w 2021 roku Ford – będzie to ostatnia partia Mondeo – koniec produkcji tych samochodów wyznaczono na marzec 2022. Jednocześnie na targach Shanghai Auto Show zaprezentowano następne Mondeo – Forda Evos, który jest podwyższonym fastbackiem. Najpierw samochód ma trafić na rynek chiński, potem dopiero zadebiutuje na rynkach na całym świecie!

Popularny używany samochód klasy średniej

Ford Mondeo pozostaje w czołówce najpopularniejszych samochodów na rynku pojazdów używanych. Przyciąga klientów nie tylko w miarę niską awaryjnością, ale również ponadprzeciętną wygodą podróżowania, dostępnością części zamiennych i niewygórowanymi kosztami serwisu! Wśród najpopularniejszych usterek w generacjach III, IV oraz V kierowcy najczęściej wspominają o wadliwym układzie elektrycznym, na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup tego modelu!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl