Wymiana opon – cena

Zmiana opon jest czynnością, której nie da się pominąć. Zbyt długie zwlekanie z takim obowiązkiem może sprawić, że pojawią się spore problemy. Auto powinno być przygotowywane na każdy sezon zarówno zimowy jak i letni. Jak zatem dokonywać wymiany opon w sposób bezpieczny i profesjonalny? Czy można robić to samodzielnie?

Spis treści:

Kiedy przychodzi czas na wymianę opon?

Wymiana opon cena to aspekt, który jest najczęściej poruszany w okresie jesieni, kiedy to kierowcy chcą zmienić swoje opony letnie na zimowe oraz odwrotnie w okresie wiosennym. Przed warsztatami znajduje się wówczas mnóstwo osób, które to chcą aby wymiana opony była zrealizowana skutecznie, z satysfakcjonującym efektem. Zdecydowanie rzadziej spotkać można się z tak zwanymi oponami całorocznymi. Tutaj również nie ominie nas wymiana ale będzie ona konieczna wyłącznie gdy z oponami zacznie dziać się coś niepokojącego. Wówczas cena wymiany opon również będzie konieczna do poniesienia.

Wiele osób zastanawia się nad tym kiedy przychodzi czas na zmianę swoich opon. Szczególnie problematycznym okresem jest bez wątpienia zima, ponieważ wówczas użytkownicy narażeni są na bardzo trudne warunki. Producenci opon zalecają aby robić to już w momencie kiedy temperatura zaczyna utrzymywać się na poziomie niższym niż 7 stopni. Podział na różne rodzaje opon jest bardzo przydatny. Opony letnie idealnie sprawdzą się podczas jazdy na suchej nawierzchni. Problem pojawia się jednak gdy pojawi się deszcz czy śnieg. W związku z tym dobrze jest aby wymiana kół cena odbyła się przed pojawieniem się pierwszego śniegu.

Wymiana opon cennik to jedna z kwestii na jakiej skupiają się kierowcy odwiedzający warsztat. Zanim jednak przejdzie do rzeczywistej wymiany użytkownicy samochodów powinni w pierwszej kolejności poobserwować swoje opony. Chodzi tutaj przede wszystkim o ich zużywanie się – czy dzieje się to w równomierny sposób. Czasem dochodzi do sytuacji, w których jedne z opon są bardziej zużyte po jednej stron co będzie oznaczało, że problem pojawił się na poziomie ustawienia opon. Wówczas trzeba mieć na uwadze, że zdecydowanie się na wymianę będzie skutkowało tym, że nowe opony również będą szybciej się zużywać do czego raczej nikt nie chce doprowadzać.

Na co zwrócić uwagę po wymianie opon?

Ceny wymiany opon choć zdarza się, że są wysokie są ponoszone wyłącznie okazjonalnie. Kierowcy natomiast zawsze powinni decydować się na fachowców w tej dziedzinie, gdyż samodzielne próby wymiany opon mogą nie okazać się skuteczne. Po zmianie dotychczasowego ogumieniu należy kontrolować to w jaki sposób zachowuje się pojazd. Pojawienie się piszczenia czy też znoszenia podczas jazdy to oznaka, że z geometrią jest coś nie tak. Jest to zazwyczaj skutek odwiedzania mało sprawdzonych miejsc, które działają wyłącznie w okresach gdy zmiana opon jest niezbędna. O wiele lepszą praktyką jest odwiedzanie swojego mechanika, który doskonale zna się na naszym aucie.

Najlepsze warsztaty to takie gdzie koszt wymiany opon jest adekwatny do prac co oznacza, że poza wymianą opon kierowca może liczyć również na możliwość skontrolowania geometrii kół. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieścisłości osoba prowadząca warsztat powinna zaproponować naprawę zawieszenie za dodatkową opłatą. Jeżdżenie na nieprawidłowej geometrii będzie stopniowo doprowadzało do zniszczeń ogumienia. Istotną rolą dobrego warsztatu jest także posiadanie profesjonalnego sprzętu, który będzie dopasowany nie tylko do aut z podstawowym wyposażeniem ale również tych bardziej profesjonalnych.

Geometria w kołach – czemu ma tak duże znaczenie?

Najczęstszym winowajcą tego, że nasze opony szybko się zużywają bądź przestają gwarantować odpowiedni komfort jazdy jest nieprawidłowa geometria. Jeśli pojawią się w tym zakresie jakiekolwiek odchylenia pierwszym co należy sprawdzić jest właśnie geometria zawieszenia. W tej kwestii również najlepiej jest postawić na specjalistów, gdyż na rynku znaleźć można wiele miejsc jednak nie każdy realizuje to zgodnie z założeniami. Podczas wykonywania takich pomiarów każde auto powinno być w odpowiedni sposób obciążone, gdyż wówczas otrzyma się najbardziej miarodajne wyniki.

Wymiana opon w warsztacie – jak wygląda?

Prawidłowo wykonany proces i odpowiadający temu zawiera koszt wymiany opony w sobie wyważanie. Specjaliści w tej dziedzinie realizują to działanie poprzez wykorzystywanie ciężarków i ustawianie ich w taki sposób, aż do momentu uzyskania prawidłowych wartości na obwodzie. Jest to czynność, która w warunkach własnego garażu raczej nie jest do zrealizowania. Wykonanie takiego wyważania będzie wpływało na to jak prowadzi się auto. Jest to także o wiele bezpieczniejsze, gdyż uzyskuje się prawidłowe rozłożenie obciążenia. Czasem lepiej nie zastanawiać się ile kosztuje wymiana opon i próbować szukać oszczędności realizując cały proces samodzielnie, a odwiedzić profesjonalistów.

Wiele osób posiada jeden zestaw felg, który każdorazowo po zmianie opon jest przekładany. Doprowadza to do jego zniszczenia, dlatego też jesli ma się takie możliwości to najlepiej jest posiadać chociaż dwa zestawy, po jednym do każdego rodzaju opon. Podczas wymiany ogumienia niezbędne jest także zwrócenie uwagi na to czy podczas zakładania nowych umieszczany jest także nowy zawór. Sama wymiana opon będzie zawsze skutkowała poprawą komfortu jazdy i przede wszystkim zapewnieniem stosownego bezpieczeństwa w kontekście warunków panujących na drodze. Dobry wulkanizator cennik ma dostosowany do zakresu prac jakie wykonał. Zawsze dobrze jest pamiętać o tym, że jest to czynność tylko wykonywana raz rocznie.

W jaki sposób przechowywać opony?

Sama wymiana opon to jednak z kwestii leżąca po stronie właściciela samochodu. Kolejną z nich jest składowanie, która czynność wydająca się na prostą. Otóż chcąc zachować odpowiednie właściwości opon konieczne jest zadbanie o to, aby były one przechowywane w suchym i chłodnym miejscu. W pobliżu nie powinny znajdować się żadne szkodliwe substancje, gdyż unoszące się opary mogłyby doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze opony. Błędnym rozwiązaniem będzie także chowanie opon do kotłowni. Użytkownicy przed umieszczeniem kół w bezpiecznym miejscu każdorazowo powinni zadbać o ich wyczyszczenie oraz osuszenie.

Poszukując idealnego obszaru do przechowywania koniecznie trzeba wykluczyć także otwarte przestrzenie, gdzie panują zmienne warunki atmosferyczne. Opona może być umieszczana w przydomowym warsztacie lub garażu. Najwygodniejszą opcją jest wieszanie jej na hakach lub ustawianie w słupkach. Tak zabezpieczone opony mogą spokojnie czekać do kolejnej zmiany sezonu, a właściciele nie muszą obawiać się, że dojdzie do zdeformowania czy utraty właściwości.

Na jakie ceny należy przygotować się odwiedzając wulkanizatora?

Cennik wymiany opon jest tematem, który najbardziej interesuje osoby stojące przed koniecznością zmiany swoich opon. Nie ma się co dziwić, gdyż zawsze jest to wydatek, który w razie jakichkolwiek usterek zawieszenia może się znacznie powiększyć. Cennik wymiana opon to jednak temat, który poruszany jest tylko dwa razy w roku. Każdy warsztat posiada swój własny spis cen za konkretne usługi. Różni się to w zależności od rozmiaru czy też rodzaju felgi ale także w kontekście miejscowości, w której wykonywana jest usługa. Zbyt niskie ceny powinny zaniepokoić, gdyż może to świadczyć o tym, że sama usługa nie jest wykonywana zbyt profesjonalnie.

Jeśli chodzi o rozmiary to najpopularniejszymi cenami z jakimi można się spotkać to od 14-21 zł za felgę stalową oraz o około 3 zł więcej za aluminiową przy założeniu, że opona ma wielkość 15 cali. Opony większe o 1 cal będą natomiast kosztować od 15-22 zł za stalową i 19-29 za aluminiową od sztuki. Za największą opcję 17 cali właściciel będzie musiał ponieść koszt do 27 zł za felgę stalową oraz do 32 zł za aluminiową. Oczywiście to ile kosztuje wymiana opony zależy także od tego jak dużo pracy należy w to włożyć oraz od miejscowości. W mniejszych miastach często można spotkać się z nieco niższymi kwotami.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl