Skrzynia automatyczna czy manualna?

Stoisz przed decyzją zakupu samochodu i nie wiesz jaki rodzaj skrzyni wybrać do swojego pojazdu? Jest to odwieczny problem niemalże każdego kierowcy. Decyzja ta w dużym stopniu wpływa na jakość jazdy ale także komfort. Na jakie aspekty zwrócić zatem uwagę? O tym i o innych aspektach posiadanej skrzyni przeczytasz poniżej.

Większe zainteresowanie automatyczną skrzynią – skąd to wynika?

Skrzynia manualna była do tej pory rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez kierowców, co wynika przede wszystkim z tego, że była najbardziej powszechna. Jest to zauważalne także pod kątem tego, że także podczas zdawania egzaminu to właśnie manual auto jest wybierane dla osób zdających. Dużo osób uważa także, że tego typu produkt jest o wiele bardziej intuicyjny i czerpie się większą przyjemność z jazdy, gdyż jest się odpowiedzialnym za wszelkie ruchy skrzyni. W dzisiejszych czasach odpowiedź na pytanie automat czy manualna nie jest już taka oczywista i może zależeć od bardzo wielu kwestii.

Kierowcy bądź przyszli właściciele aut zawsze powinni dokonywać wyboru na podstawie własnych potrzeb i oczekiwań. Najgorsze co można zrobić podczas wyboru auta dla siebie jest decydowanie się na wariant, który nie będzie sprawdzał się podczas naszego sposobu użytkowania czy też w konkretnych okolicznościach. Rodzaj auta, a co ważne także jego wyposażenie powinno być zgodne z tym jak często jeździ się autem oraz w jakim celu, dlatego też przed dokonaniem takiej decyzji dobrze jest określić swoje wymagania. Takie podejście z pewnością ułatwi proces decyzyjny i zagwarantuje satysfakcje.

Kiedy warto wybrać skrzynię automatyczną?

Automat w samochodzie może sprawdzić się w wielu przypadkach ale przede wszystkim trzeba czerpać przyjemność z jego posiadania. Taki wariant z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom, którzy nie chcą podczas jazdy skupiać się na zmianie biegów. Tego typu forma wyposażenia może zdać egzamin także u osób początkujących, które to dopiero zbierają swoje pierwsze doświadczenie. Automat jest idealny jeśli bardzo rzadko siada się za kierownicę. Pozwala na ograniczenie skupienia na samej skrzyni i przekierowanie jej na samą jazdę. Samo użytkowanie skrzyni automatycznej wygląda na o wiele łatwiejsze porównując ją z manualnym zamiennikiem.

Jakie są zalety automatycznej skrzyni biegów?

Każdy rodzaj skrzyni będzie opierał się na podejściu związanym z zaletami jak również wadami. Analizując przed wyborem ten kontekst o wiele łatwiej jest później podjąć najlepszą dla nas decyzję. W przypadku automatycznej skrzyni biegów zauważyć można przede wszystkim o wiele większą płynność jazdy, dzięki czemu nawet bardzo długie trasy są przyjemniejsze i nie powodują zbyt dużego zmęczenia. Kierowca auta z automatyczną skrzynią biegów może zapomnieć o zmianach biegów i zająć się kierowaniem. W przypadku wersji automatycznej dochodzi do znacznie mniejszej ilości błędów czy uszkodzeń. Opcja ta sprawdza się podczas jazdy w korkach i zatłoczonych ulicach.

Jak wszystkie inne elementy także skrzynia automatyczna nie jest idealna i znaleźć można w niej aspekty, które nie do końca przypadną do gustu właścicielom samochodów. Dsg czy manual biorąc pod uwagę przyspieszenie to zdecydowanie skrzynia manualna będzie tutaj wygrywała. Automat o wiele gorzej znosi wszelkie przyspieszenia szczególnie jeśli znajdujemy się na górce. Aspektem, który może także mocno zniechęcać do zakupu auta z automatem jest jego cena. Z racji, iż skrzynia automatyczna to zespół różnych mechanizmów jest on jednocześnie o wiele droższy. Kierowcy zauważą także większe spalanie podczas jazdy z automatem, a także koszty napraw takiej skrzyni również jest większy.

Za i przeciw dla manualnej skrzyni biegów

Manualna skrzynia biegów znajduje się w zdecydowanej większości samochodów. Istnieje wielu jej zwolenników, którzy to uważają, że tylko posiadanie tego typu skrzyni pozwala czerpać przyjemność z jazdy. Do największych zalet jakie zauważyć można posiadając taki rodzaj skrzyni jest o wiele dynamiczniejsza jazda, a przy tym także pełna kontrola nad tym w jaki sposób pracuje silnik. Odwrotnie do automatu wygląda cena manuala. Auta z taką opcją są korzystniejsze. Świetnie sprawdzają się podczas jazdy nawet na trudnych terenach. Użytkownicy dłużej mogą z niej korzystać, a samo utrzymanie czy naprawy są o wiele mniej kosztowne dla portfela.

Pojawienie się automatycznej skrzyni biegów było konsekwencją tego, że manualne skrzynie nie zawsze sprawdzają się bezbłędnie. Do jednej z większych wad zaliczyć można zdecydowanie mniejszą płynność podczas jazdy, co bez wątpienia odbiera komfort jazdy. Kierowca musi poświęcić więcej czasu na to aby zająć się zmianą biegów co za tym idzie tempo tych zmian jest wolniejsze. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku jazdy w korkach. Użytkownicy aut z manualem muszą również zdawać sobie sprawę z tego, ze nieprawidłowe użytkowanie skrzyni będzie doprowadzało do jej niszczenia i szybszego zużywania.

Jakie są rodzaje skrzyni automatycznych?

Co ciekawe na rynku dostępnych jest aż kilka rozwiązań w zakresie automatycznych skrzyni biegów. Pierwszym z nich jest klasyczna wersja automatu, która jest najbardziej popularna w przypadku kierowców. Charakteryzuje się tym, że niemalże nie sprawia żadnych trudności podczas eksploatacji. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie nas dotykało o wiele większe zużycie paliwa. Taka opcja charakteryzuje się również mniejszą dynamiką. Innym rodzajem automatu jest wersja dwusprzęgłowa DSG, która to łączy mechaniczną wersję skrzyni z automatyczną. Jest to bardzo wygodna wersja, dzięki której można w każdej chwili zadecydować jaki wariant skrzyni użytkować.

Jak się jeździ automatem?

Bardzo dużo osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą autem z automatyczną skrzynią biegów może mieć niemały problem z przestawieniem się. Chodzi o to, że tego typu rozwiązanie zapewnia zupełnie inną formę podróżowania. W pierwszej kolejności zauważyć można różnicę co do tego jak wygląda drążek do biegów. Na automatycznej wersji znajdują się następujące oznaczenia: P – czyli parkowanie, R – cofanie, N – luz oraz D czyli jazda do przodu. Jazda już po kilku dniach powinna być o wiele bardziej intuicyjna. Sam rodzaj jazdy będzie dopasowywany właśnie poprzez ustawienie drążka w konkretnej pozycji. Reszta dzieje się całkowicie automatycznie.

Podczas jazdy automatem bardzo ważne jest także o aby pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich związana jest bezpośrednio ze sprzęgłem, którego w automatycznej skrzyni biegów nie znajdziesz. Wszelkie ruchy biegami będą wykonywane wyłącznie prawą ręką, a o pracy lewej nogi można całkowicie zapomnieć. Podczas pierwszych dni może to być mylące. Szczególnie przeniesienie się na korzystanie tylko z prawej nogi, która będzie wykorzystywana do hamowania i dodawania gazu.

Czym kierować się podczas podejmowania decyzji?

To czy w naszym przypadku lepszym wariantem będzie opcja automatycznej skrzyni czy manualnej jest kwestią indywidualną. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zaznajomić się z tym jak jeździć automatem dsg oraz jak manualną i sprawdzić, który wariant do naszego sposobu użytkowania samochodu będzie lepszy.  Duże znaczenie będą miały także nasze finansowe możliwości, gdyż samochody posiadające wersję automatyczną będą o wiele droższe. W komforcie jazdy na prowadzenie będzie wysuwała się z pewnością skrzynia automatyczna, przede wszystkim przez wzgląd na o wiele mniej akcji do wykonywania w trakcie prowadzenia.

Wyposażenie auta odgrywa ogromne znaczenie dlatego też dobrze jest skoncentrować się na tym w trakcie poszukiwań samochodu. Osoby początkujące z pewnością będą kierowały się w stronę wersji automatycznej, z racji braku doświadczenia. Kierowcy lubiący mieć pełną kontrolę nad silnikiem będą raczej fanami manualnej skrzyni biegów. Ilość samochodów i rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl