Ogłoszenia:

Volkswagen Golf – klasyka na polskich drogach

Nie ma co ukrywać, że Volkswagen Golf zajmuje specjalne miejsce w sercu polskich kierowców. To jeden z najpopularniejszych modeli, który wciąż święci swoje triumfy pozostając na czele rankingów popularności zarówno wśród modeli nowych jak i używanych. Golf to kompaktowy samochód produkowany pod niemiecką marką Volkswagen już od niemal 40 lat, a obecnie dostępna jest już jego ósma generacja.

Samochody Volkswagen Golf jeżdżą po drogach całej Europy, ale spotkać można je także w Ameryce Południowej czy w Stanach Zjednoczonych. Jego produkcja zaczęła się jeszcze w latach 70. gdy zaprezentowano go szerszej publiczności – jego geneza sięga jednak dalej, bowiem aż do roku 1969. Pierwsza generacja auta Volkswagen Golf została zaprojektowana przez studia Ital Design pod czujnym okiem Giorgetto Giugiaro a pierwsze modele zjechały z taśmy produkcyjnej fabryki w Wolfsburgu. Volkswagen Golf zastąpił wtedy legendarnego, choć wiekowego już Garbusa pozostając do dziś najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się modelem niższej średniej klasy kompaktów w Europie. Od debiutu na rynek trafiło już siedem kolejny generacji Golfa a jego wcielenia pojawiały się w latach: 1983, 1992, 1997, 2003, 2008, 2012 i 2019. Co równie ważne, przez cały ten czas Golf miał wiele wariantów – od 3 i 5-drzwiowego hatchbacka, przez kombi, kabriolet czy też mniej popularnego minivana Golf Plus. Wśród ciekawszych propozycji pojawiały się również mocniejsze silnikowo wersje, które szczególne upodobali sobie entuzjaści szybszej sportowej jazdy. Mowa tu o Golfie GTi oraz Golfie R.

Wielokrotnie nagradzane samochody Volkswagen Golf

Volkswagen Golf to również pojazd, który wielokrotnie zgarniał prestiżowe nagrody. III generacja z 1992 roku oraz VII z 2013 r. zdobyła tytuł Car of the Year. Z kolei VI i VII zdobywały tytuły World Car of the Year a w 2015 roku VII generacja wygrała również amerykańską nagrodę North American Car of the Year. Te tytuły potwierdzają tylko silną pozycję i niezwykłą popularność modelu na wszystkich rynkach na świecie.

Golf IV i V na rynku aut używanych

Samochody Volkswagen Golf pozostają niezwykle popularne na rynku wtórnym, gdzie oferowane są tysiące samochodów – głownie z generacji od IV wzwyż. Golf kroczy drogą powolnej ewolucji, która wciąż może się podobać zarówno młodym jak i starszym kierowcom, którzy znajdą w nim świetne miejskie auto o sportowym zacięciu jak i samochód służący do krótkich rodzinnych wypadów!

Volkswagen Golf IV to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych modeli koncernu. „Czwórka” wyróżnia się ocynkowanym nadwoziem i nieco bardziej nowoczesnym kształtem względem swojego poprzednika. Najczęściej spotyka się 3- oraz 5-drzwiowy hatchback, jednak można na rynku trafić także kombi i sedana ( który dla niepoznaki otrzymał nazwę Bora) Golf IV R32 to zdecydowanie najmocniejsza wersja tego kompaktu. Była wyposażona w silnik benzynowy o pojemności 3.2 litra, który generował aż 241KM mocy, co przy relatywnie niskiej wadze pojazdu dawało naprawę świetne osiągi. Volkswagen Golf V to już prawdziwa rewolucja w rodzinie – zaprezentowany na początku XXI wieku samochód był dłuższy, szerszy i wyższy od swojego poprzednika. Oprócz standardowych wersji hatchback, sedan i kombi koncern Volkswagena oferował również minivana pod nazwą Golf Plus oraz Volkswagena Eosa, który wpisywał się w kategorię coupe-cabrio. Podobnie jak w przypadku niezwykle popularnej „czwórki” koncern VW postawił na sportową wersję R32, wyposażoną w silnik o pojemności 3.2 litra i mocy 250 KM. Ten sportowy hatchback był także oferowany z manualną jak i automatyczną skrzynią biegów DSG.

Auta Volkswagen Golf VI oraz VII – odpowiedź na potrzeby motoryzacji

Golf VI w 2008 roku w Paryżu został zaprezentowany szerszemu odbiorcy i od razu przyciągnął uwagę mocnym liftingiem. Co prawda „szóstka” wciąż bazowała na tej samej platformie podłogowej, jednak nadwozie zostało mocno przeprojektowane przez włoskiego stylistę, Waltera de Silvę. To ta generacja zdobyła tytuł World Car of the Year! „Siódemka” dostała już nową płytę podłogową MQB, przestronne wnętrze oraz większy niż VI bagażnik – co kierowcy przyjęli z zadowoleniem. Podobnie jak zwiększenie ilości systemów odpowiadających za bezpieczeństwo pojazdu i podróżujących nim osób.

Do oferty tej generacji wprowadzono również bardziej ekonomiczne jednostki napędowe – jak 1.6 TDI, który według zapewnień niemieckiego koncernu był w stanie przejechać aż 1560 kilometrów na jednym baku, co niewątpliwie jest ogromna zaletą tego silnika. W 2019 roku rozpoczęła się produkcja najnowszych samochodów spod znaczka Golfa – ósma generacja jest stworzona na nowej płycie podłogowej, jest nieco dłuższa od VII i ma większy rozstaw osi. Volkswagen wrócił też do sportowych wersji swojego najpopularniejszego dziecka oferując Golfa także w wersjach GTI oraz R, co z pewnością ucieszy fanów rajdowych wrażeń!

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl