Ogłoszenia:

Brak wyników

Samochody Smart – historia marki

Małe ale jednocześnie wygodne i bezpieczne auto do miasta? Jedno z pierwszych skojarzeń to oczywiście samochody Smart. Ta marka na dobre zapisała się w świadomości kierowców, tworząc niecodzienne i bardzo oryginalne konstrukcje. Smart to nie tylko małe auto na dojazdy do pracy czy do marketu – firmie udało się zyskać sympatię wielu osób, a samochody stały się po prostu modne. Marka mająca wiele powiazań z Mercedesem cieszy się też sporym prestiżem, dlatego Smarty kupowane są także ze względów wizerunkowych.

Mały, ale bogaty

Marka Smart nie może poszczycić się długą historią, bo powstała w 1994 roku w Niemczech. Trzeba jednak zauważyć, że sama koncepcja małego, zwinnego samochodu jest znacznie starsza i pochodzi z początku lat 70-tych. Smart narodził się w wyniku współpracy szwajcarskiego biznesmena i koncernu Daimler. Tak powstała firma, która już 3 lata później wypuściła na rynek pierwszy model auta – Smart Fortwo. Ten miejski samochodzik był przełomowym modelem nie tylko dla samej marki. Szybko okazało się, że w zatłoczonej Europie samochód o długości zaledwie 2,5 metra cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest idealny, gdy trzeba zaparkować w ciasnym miejscu. A do tego, przeczy dotychczasowej koncepcji mikroaut, słynących z mizernego poziomu bezpieczeństwa i bardzo ubogiego wyposażenia. Samochody używane Smart nie uchodzą za luksusowe, jednak oferują ponadprzeciętny komfort podróżowania i bogate wyposażenie – także opcjonalne. Pierwszy smart uzyskał 3 gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP. Z dzisiejszej perspektywy to kiepski wynik, jednak niemal ćwierć wieku temu nawet znacznie większe samochody wyższych klas osiągały podobne rezultaty. Nadwozie Smarta szokowało nie tylko rozmiarami, ale także stylistyką. Samochód „narysowano” dość odważnie, podkreślając w ten sposób jego nowatorski charakter. Nawet po wielu latach auta te wyglądają atrakcyjnie i budzą zainteresowanie. W Polsce Smart nigdy nie zawojował rynku, stąd używany egzemplarz wciąż jest pewnego rodzaju ciekawostką na ulicy.

Mały Smart, mały silnik

Samochody Smart budowano z myślą o praktyczności i wygodzie, stąd kwestie osiągów schodziły na dalszy plan. Podstawowa jednostka w modelu Fortwo miała zaledwie 600 cm3 pojemności. Ten silniczek generuje 45KM i pozwala rozpędzić auto do 100 km/h w czasie niespełna 19 sekund. Każdy Smart posiada tylny napęd, a do jego przekazania wykorzystywana jest automatyczna skrzynia biegów. To także jeden z wielu atutów które powodowały, że auta te były bardzo chętnie wybierane przez kobiety. Kompaktowy układ napędowy pozwolił konstruktorom na wygospodarowanie wygodnej kabiny dla 2 pasażerów. Mikroskopijnych rozmiarów jest bagażnik, ale to cena za niewielkie wymiary zewnętrzne. W ciągu wielu lat produkcji pierwsze wcielenie Smarta przechodziło niewielkie zmiany – w 2003 roku przeprowadzono facelifting. Pojawiały się także nowe silniki, w tym wysokoprężny. Smart z tą jednostką był bardzo powolny, ale za to zużycie paliwa wynosiło nawet poniżej 4 litrów na 100 kilometrów. Ale samochód Smart mógł być też niemal sportowy – to za sprawą odmiany przygotowanej przez Brabusa. Prędkość maksymalna w tej wersji wynosi 150 km/h.

Smart dla czterech

Sukces pierwszego modelu skłonił producenta do poszerzenia oferty. I tak już w 2004 roku na rynku pojawił się Smart Forfour. Auto większe, ale jednocześnie zachowujące elementy z mniejszego modelu. Niestety, ten projekt nie przypadł do gustu klientom i auto nie odniosło rynkowego sukcesu. Widać to także na rynku wtórnym – 4 miejscowe samochody osobowe Smart to zaledwie ułamek ogłoszeń. Dobrze zachowany egzemplarz może być ciekawym fun carem – autem-ciekawostką, którym można z powodzeniem jeździć na co dzień i jednocześnie zwracać na siebie uwagę otoczenia. Większy Smart pojawił się na rynku ponownie w 2014 roku i był bardzo podobny do odświeżonej wersji modelu fortwo. Auta powstały w oparciu o nieco inną koncepcję niż pierwowzór sprzed prawie 25 lat, ale producent chciał w ten sposób znaleźć dla siebie rynkową niszę. Trzeba też wspomnieć o jeszcze jednej konstrukcji tej marki – modelu Roadster. Jego produkcja trwała zaledwie dwa lata. Sportowo wyglądające auto mogło mieć nadwozie typu coupe a pod maską jeden z trzech silników.

Maluch na prąd

Obecnie samochód Smart to wyłącznie pojazd z napędem elektrycznym. Produkcję spalinowych odmian zakończono w 2020 roku. Decyzja podyktowana była zapewne nowymi wytycznymi w zakresie emisji zanieczyszczeń. Auto dostępne jest w dwóch wersjach – 2 i 4 miejscowej. Do napędu wykorzystywany jest elektryczny silnik generujący moc 82KM. W połączeniu z baterią o pojemności niespełna 18 kWh pozwala on na pokonanie 160 kilometrów na jednym ładowaniu. Docelowo produkcja ma zostać przeniesiona do Chin, co jest efektem sprzedaży udziałów chińskiemu koncernowi Geely przez niemieckiego Daimlera. Na szczęście Smarta wciąż bez problemu kupimy na rynku wtórnym. Większość egzemplarzy to auta importowane. Najstarsze Smarty z początków produkcji kuszą atrakcyjną ceną, choć trzeba pamiętać, że ryzyko kosztownych awarii jest w tym wypadku największe.

Najpopularniejsze marki samochodów używanych

Samochody Saab Samochody AC Cars Samochody LDV Samochody Bentley Samochody Iveco Samochody De Lorean Samochody Artega Samochody Jeep Samochody Galloper Samochody Yugo Samochody Austin Samochody Nysa Samochody Citroen Samochody Oldsmobile Samochody DKW Samochody Chevrolet Samochody Bugatti Samochody Rover Samochody Inna Samochody Volkswagen

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl