Ogłoszenia:

Brak wyników

Opel Meriva

Szczyt popularności vanów przypada na przełom wieków – to właśnie wtedy triumfy święciły modele o pudelkowatym nadwoziu, ale niedoścignione w kwestii przestrzeni w środku i funkcjonalności. Na fali tej popularności powstawały także bliźniacze konstrukcje plasowane w segmencie B – tak zwane mikrovany miały być praktyczniejszą wersją aut miejskich. Opel Meriva to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli tego segmentu. Z biegiem lat okazało się jednak, że vany – w tym również te najmniejsze – będą musiały ustąpić miejsca SUVom i crossoverom. Ostatecznie gatunek kompaktowych vanów jest niemal na wymarciu, ale z drugiej strony – ciekawie wygląda sytuacja na rynku wtórnym. Używane auto Opel Meriva będzie ciekawą propozycją dla osób ceniących sobie prostotę i funkcjonalność.

Opel Meriva – jego wady i zalety

Po raz pierwszy Meriva ujrzała światło dzienne w 2003 roku. Samochód był uzupełnieniem oferty Opla, plasując się poniżej sprzedażowego hitu, czyli Zafiry. Auta dzieli spora różnica wymiarów - Mervia to typowo miejskie auto, a jego długość to równo 4 metry. W środku jednak przestrzeni nie brakuje, głównie za sprawą sprytnego systemu aranżacji przestrzeni Flex Space. Oplowski patent zastosowano wcześniej w Zafirze, a rozwiązanie to było chwalone przez kierowców jak i specjalistów. Warto wspomnieć, że dwie dekady temu Opel posiadał w swojej ofercie jeszcze mniejszy wariant vana – model Agila.

Do napędu Merivy przewidziano zarówno benzynowe jednostki czterocylindrowe, jak i diesle. Te pierwsze oferowały moc od 87 do 180 koni mechanicznych. Diesle rozwijały odpowiednio od 75 do 125 koni mechanicznych. W ogłoszeniach nie brakuje odmian wysokoprężnych – na początku lat dwutysięcznych diesel był bardzo chętnie wybierany przez kierowców. Po latach wciąż można docenić jego zalety, ale trzeba mieć na uwadze, że kilkunastoletnie auto z dieslem pod maską i dużym przebiegiem może generować spore koszty napraw. Bezpieczniejszym wyborem będzie któryś z benzynowych motorów, choć trzeba przygotować się na możliwe defekty układu zapłonowego czy sondy lambda. Na szczęście, silniki nie posiadają poważniejszych wad wrodzonych, a serwisowanie i bieżąca obsługa nie są kosztowne. Samochody Opel Meriva z dieslem to z kolei ryzyko awarii wtryskiwaczy, koła dwumasowego czy filtra cząstek stałych. Wysokoprężna Meriva to, mimo upływu lat, świetny wybór dla osób pokonujących większe dystanse. Duży zasięg i niewielkie spalanie to największe atuty.

Czy warto zdecydować się na zakup Opla Meriva?

To z pewnością wymierający gatunek samochodu, a decydując się na zakup teraz, zyskujemy wszystkie zalety aut tego segmentu za ułamek ceny. Jednocześnie, auta Opel Meriva wciąż są na tyle młode, że mogą być pełnoprawnym samochodem do codziennej jazdy. Dobrze wygląda też podaż na ryku aut używanych. Opel Meriva często gości w ogłoszeniach a potencjalny kupujący może przebierać w wersjach wyposażenia czy silnikach. Najkorzystniej cenowo wypadają samochody pierwszej generacji, przed liftingiem, z dieslem pod maską. Chcąc mieć auto nowsze i z benzynowym motorem trzeba dołożyć – nieraz nawet kilka tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że ceny używanych samochodów Opel Meriva są na akceptowalnym poziomie – niewielkim kosztem możemy cieszyć się z funkcjonalnego i wciąż użytecznego auta nie tylko na dojazdy do pracy.

Osoby szukające czegoś nowszego nie będą zawiedzone. Opel kontynuował udany projekt wypuszczając na rynek drugą generację Merivy. Auto zyskało nowocześniejszy wygląd, nowe silniki i bogatsze wyposażenie. Stylistyka nawiązuje do innych modeli marki – w tym przede wszystkim Opla Astry.  Cechą charakterystyczną drugiej odsłony samochodu Opel Meriva są tylne drzwi pojazdu, otwierane przeciwnie do kierunku ruchu. To kolejny element systemu Flex, z którego słynęły Ople. Pod maską tej generacji Merivy można znaleźć odświeżone silniki. Te benzynowe to tak właściwie jeden silnik 1.4 w kilku odmianach. Najsłabsza rozwija moc 100 koni mechanicznych, a najmocniejsza – 140. Diesle są słabsze, choć w czasach przyspieszenia do „setki” to dieslowskie 1.6 wykręca najlepszy wynik – 9,9 s. Trudno więc uznać Merivę z tym silnikiem za zawalidrogę.

Meriva B oferowana była przez 7 lat. To może wydawać się dużo, ale ostatnie lata produkcji to ciągłe zmniejszanie liczby powstających sztuk. Ostatecznie Samochody Opel Meriva podzieliły los Zafiry i wielu innych, popularnych niegdyś kompaktowych vanów i zniknęła z oferty. Zastąpił ją model Crossland X, czyli, zgodnie z modą, odważnie stylizowany crossover. Obie generacje samochodu Opel Meriva można wciąż bez problemu kupić z drugiej ręki. Wśród setek ofert pojawiają się prawdziwe perełki – jak chociażby odmiana OPC, z dodatkowymi spojlerami, nawet 18-calowymi alufelgami i 180 konnym silnikiem pod maską. Zadbane egzemplarze Merivy OPC mogą być o nawet kilkadziesiąt procent droższe od „cywilnych” wersji.

Zostań naszym partnerem

Skontaktuj się z biurem obsługi klienta

info@tanieautka.pl